Czasami i nam zdarzy się głośniejsza impreza jest jednak problem, gdy obok nas mieszka sąsiad z piekła rodem? Co zrobić gdy co dzień z balkonu unoszą się kłęby dymu papierosowego i opary grilla, a każdej nocy przymusowo słuchamy muzyki na cały regulator? Kiedy w Holandii obowiązuje cisza nocna?

s2Trzaskające drzwi, dymiący grill

Czasami skutek odniesie zwykła rozmowa. Jeśli jednak to nie zadziała, istnieją inne rozwiązania – zapisywanie, kiedy i w jaki sposób sąsiedzi hałasowali. Następnie możemy zwrócić się o pomoc do lokalnego mediatora (buurtbemiddeling), który postara się znaleźć dobre rozwiązanie. W przypadku mieszkań wynajmowanych dobrym pomysłem jest też powiadomienie spółdzielni mieszkaniowej (wooncorporatie). Ostatecznym krokiem jest pójście do sądu. Jeśli dysponujemy mocnymi dowodami może uda nam się wygrać sprawę, uciążliwy sąsiad może dostać zakaz hałasowania lub karę pieniężną.

Nocne hałasy

Jeśli sąsiedzi co noc urządzają niekończącą się imprezę może być rozmowa z uciążliwymi lokatorami. Jeśli to nie przyniesie pożądanych efektów, można zadzwonić na policję – impreza zapewne szybko się skończy, ale nasze stosunki z sąsiadami mogą gwałtownie się pogorszyć. Warto wiedzieć, że cisza nocna obowiązuje od godziny 23 do 7 rano. Możemy także rozważyć kroki opisane powyżej.

Sprzątanie po psach

W Holandii są ściśle określone zasady sprzątania po zwierzętach, różnią się one jednak w każdej gminie. Należy używać foliowe worki i wyrzucać je do zwykłego śmietnika. Większość gmin wyznaczyła także specjalne strefy, w których sprzątanie nie jest wymagane. Warto zauważyć, że psy muszą być na smyczy – tu także wyjątkiem są specjalnie oznakowane miejsca.

Jeśli potrzebujesz zadzwonić na policję, możesz skorzystać z ogólnego numeru 0900-8844. Do zgłoszenia bardzo zaniedbanych lub bitych zwierząt służy natomiast specjalny numer 144.

źródło: mojaholandia.nl/

(Visited 59 times, 59 visits today)