Podczas próby kontrolowania liczebności komarów przenoszących Zika, dopuszczono się poważnych zaniedbań. Po dokonaniu oprysków z użyciem samolotów w Południowej Karolinie, mieszkańcy odkryli miliony martwych pszczół miodnych.

Władze stanu podjęły decyzję o dokonaniu oprysku z pestycydem po tym jak potwierdzono cztery przypadki związane występowania wirusa Zíka w Dorchester County, w stanie Karolina Południowa. Choć jest to powszechna praktyka w USA, że do tępienia insektów używa się środków chemicznych, jest to pierwszy raz, kiedy zdecydowano się rozpylać z samolotów, nie informując wcześniej mieszkańców.

oprysk z samolotu

Przy zachowaniu wszystkich procedur takich oprysków dokonuje się między w 21.00 a 5.00 rano kiedy istnieje największe prawdopodobieństwo, że pszczoły przebywają w ulach . Samolot jednak przeleciał między 6.30 a 8.30 rano czyli w czasie, gdy pszczoły żerują.
busy holandia polska

„Hrabstwo Dorchester ubolewa nad pomyłką i faktem, że niektórzy pszczelarze w obszarze,na którym rozpylono pestycyd straciło całe kolonie pszczół miodnych tym samym tracąc źródło utrzymania.

Pszczelarka Juanita Stanley, który jest współwłaścicielem Flowertown Bee Farm and Supply,że brak informacji o opryskach jest karygodny i niedopuszczalny, to spowodowało śmierć ponad 2,3 miliona pszczół z jej pasieki i uszczupliło farmę o 46 uli.
Pszczelarze twierdzą, że gdyby dostali stosowne informację zabezpieczyliby ule tak aby pszczoły nie mogły wylecieć i narazić się na wpływ pestycydu.

martwe pszczoły

Jednak, gdy jest to oczywiście katastrofą dla pszczół i ich opiekunów, wpływ oprysków może być jeszcze bardziej destrukcyjny. Pszczoły są tylko jednym z wielu tysięcy gatunków owadów, które są niezbędne do zapylania roślin i są istotne dla utrzymania rolników w regionie. Jeśli pestycyd miał taki destrukcyjny wpływ na pszczoły, to jest prawdopodobne, że miał równie zgubnych wpływ na inne owady i na długi czas zakłuci to naturalną harmonię środowiska w hrabstwie.źródło: iflscience.com


(Visited 172 times, 1 visits today)