9-letnią Zuzię bardzo bolał brzuch, więc matka zabrała ją do lekarza. W szpitalu wykonano badania i okazało się, że dziewczynka jest zdrowa. Podczas kolejnej wizyty w szpitalu dziecko, które prawie nigdy się nie odzywało się pierwsze, powiedziało: Chcę zniknąć. Lekarz zainteresował się tym zdaniem – Zuziu, ale co to oznacza? ­– zapytał.Wówczas dziecko wytłumaczyło, że chce, by jej w ogóle już nie było. Wkrótce u dziewczynki zdiagnozowano depresję. 9-latka miała myśli samobójcze. Co sprawiło, że Zuzia chciała umrzeć?

9-letnia dziewczynka wyglądała na 6 lat. Wydawało się, że cała jej postawa mówi o tym, że nie chce znajdywać się w tym miejscu, w którym akurat była. Zawsze skulona, mówiąca półszeptem, wykonująca wszystkie rozkazy jak mały robocik. Zuzia nie miała apetytu, nie chciała bawić się z innymi dziećmi i nie potrafiła opowiedzieć o sobie. Nie wiedziała co lubi, a czego nie, nie potrafiła określić w co chciałaby się bawić. Jeśli pytano ją czy chce soku, natychmiast odpowiadała, że tak. Po chwili zapytana, czy może chciałby wody, również twierdząco kiwała głową.

Mama Zuzi zrobiła świetną karierę i była jedną z tych kobiet, które są nazywane emancypantkami. Obsesyjnie perfekcyjna i bardzo zapracowana Anna trzymała w garści całą rodzinę, co sprawiło, że jej mąż całkowicie się wycofał i wszystko oddał w jej ręce.
niedziela do Polski bez limitu bagażu
Anna uważała, że Zuzia powinna „być cicho”, a jej dzień musi składać się z obowiązków. Matka powiesiła nad łóżkiem córeczki listę zadań, które dziewczynka miała wykonywać przed lub po szkole.

Taki zbiór zadań 9-latka miała wykonywać każdego dnia. Anna uważała, że dziecko trzeba trzymać krótko, w przeciwnym wypadku nic z niego nie wyrośnie. Rozmawiając z córeczką zazwyczaj podnosiła głos, a w jej zdaniach często były zawarte zakazy lub nakazy. Żadnego „kocham cię”, albo chodź przytulę cię”, kobieta niczym wojskowy powtarzała w kółko „zrób to”, „musisz tamto”.

Jeśli dziewczynka nie wywiązywała się przynajmniej z jednego zobowiązania, była bita żmijką – dyscypliną splecioną z plastikowej izolacji. Żmijka zawsze leżała na widocznym miejscu i na rozkaz matki Zuzia zawsze ją przynosiła.– Dziś dostaniesz cztery razu żmijką – informowała matka i lała cicho znoszącą ból dziewczynkę. Uda i pupa dziecka zazwyczaj były pokryte siniakami.Niezdarna, wredna dziewczynka

Dziewczynka wiedziała, że jej matka wraca o godzinie 18. Już o 17.30 Zuzia siadała naprzeciwko zegara i z przerażeniem patrzyła na upływające minuty. – Jeszcze tylko 10… tylko 5 – powtarzała. Jej lęk stawał się coraz silniejszy, serce biło coraz szybciej, a dłonie się pociły. Cały czas wymieniała w głowie to, co miała zrobić w ciągu dnia i zastanawiała się czy o czymś zapomniała. Czasem strach stawał się tak silny, że dziewczynkę zaczynał boleć brzuch. Jej mięśnie były spięte, a głos tak cichy, że nie zawsze udawało się zrozumieć co ona mówi.

– Kiedy będę dorosłą, w moim domu nigdy nie będzie żmijki – pewnego razu powiedziała Zuzia. Dziewczynka szczerze nienawidziła żmijki, która zawsze leżała w tym samym miejscu i przypominała o nieuchronności kary. Zuzia przeraźliwie bała się powrotów matki i ze strachu zapominała o jakimś drobiazgu, więc Anna miała okazję, by „uzasadnić” każde uderzenie córeczki. Zuza jednak bardzo nie chciała smucić matki i starała się zrobić wszystko jak najlepiej. O sobie myślała, że jest niezdarą, nieposłuszną i wredną dziewczynką – tak przynajmniej mówiła Anna, a Zuzia jej bezgranicznie ufała.

Diagnoza – depresja

Jak by to dziwnie nie brzmiało, ale u dzieci w wieku Zuzi również diagnozuje się depresję. Objawy są w większości takie same, jak u dorosłych, tylko że małym pacjentom jest o wiele trudniej zrozumieć co się z nimi dzieje. Dorosły człowiek potrafi powiedzieć, że jest mu źle, że czyje się smutny, zmęczony życiem, a dziecko zazwyczaj nie umie nazwać tych emocji. Wie i czuje, że coś jest nie tak, ale nie może tego stanu określić.

źródło: fakt.pl

(Visited 2 416 times, 67 visits today)