„Potrzebuję zrobić pilnie przelew 5zł!” – rozpoczęta takimi słowami konwersacja ze znajomym w komunikatorze, może oznaczać, że właśnie ktoś próbuje nas oszukać. W dodatku na znacznie więcej nić 5zł.

To oszustwo to kolejny sposób, jak uzyskanie dostępu do cudzego konta przekuć w łatwy zarobek. Znamy już dość dobrze sposób, w którym podszywający się pod znajomego przestępca prosi o przelew kilkuset złotych. Choć stare oszustwo na szybką pożyczkę na Facebooku wciąż ma się dobrze, przestępcom nie brakuje inwencji.

Busy do Holandii, Belgii oraz Holandii

Tym bardziej że niewielka kwota może uśpić czujność potencjalnej ofiary.

Mechanizm tego oszustwa oparty jest na spreparowanej stronie internetowej, podszywającej się pod serwisy płatności online.

Po kliknięciu linku nadesłanego z konta znajomego ofiara wybiera swój bank i zostaje przeniesiona do odpowiedniej strony logowania, gdzie wykonuje przelew, który potwierdza kodem SMS. Całkiem możliwe, że o tym, że została oszukana, przekona się dopiero, sprawdzając saldo na swoim koncie.

W rzeczywistości przestępcy przechwytują dane logowania do banku i modyfikują przelew tak, by jego adresat został dodany do zaufanych – w ten sposób już bez autoryzacji mogą przeprowadzić kolejne przelewy.

źródło: technowinki.onet.pl

(Visited 85 times, 1 visits today)