Jesienią program Rodzina 500+ będzie poprawiany – zapowiadał jeszcze niedawno PiS. Jednak rodziny, którym dziś pieniądze się nie należą, mogą być rozczarowane. Jak ujawnił właśnie minister w Kancelarii Premiera Henryk Kowalczyk, program pozostanie w obecnym kształcie przez 1,5 roku.

Politycy PiS chcieli skorygować ustawę, by z 500 zł mogło skorzystać więcej rodziców. O jakie zmiany tu chodzi? M.in. o zasadę „złotówka za złotówkę”, która pozwoli dostać świadczenie wychowawcze na pierwszą czy jedyną pociechę osobom z nieco wyższymi dochodami niż 800 zł na osobę (lub 1200 zł, jeśli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne).

Zasada ta działa już w przypadku świadczeń rodzinnych. Polega na tym, że jeśli rodzice przekraczają próg dochodowy uprawniający do zasiłku rodzinnego np. o 10 zł, rodzina mimo to dostaje zapomogę, ale pomniejszoną o 10 zł. Dzięki temu więcej rodzin może skorzystać z zasiłków. Nadzieję mieli także rodzice samotnie wychowujący dzieci, którzy liczyli, że w ich przypadku rząd nieco złagodzi zasady przyznawania 500 zł – w tej chwili traktowani są na równi z pełnymi rodzinami. Niestety, zmian w najbliższym czasie nie będzie. – Przez najbliższe 1,5 roku rząd będzie oceniał, jak działa program. Musimy zobaczyć, jak on funkcjonuje – twierdzi minister Kowalczyk. A przede wszystkim policzyć, bo nie wiadomo, ile rodzin ze wsparcia państwa ostatecznie skorzysta.

 Camping (2)

W tym roku rząd zaplanował na wypłaty dla rodziców 17 mld zł. W przyszłym – 23 mld zł. Premier Beata Szydło (53 l.) zapewnia, że na dodatki pieniędzy nie zabraknie. Będzie musiała jednak pogłówkować, skąd je wziąć – zwłaszcza że jej rząd zapowiada na 2017 rok kolejne reformy, m.in. obniżenie wieku emerytalnego i podwyższenie kwoty wolnej od podatku.

źródło: fakt.pl

(Visited 218 times, 1 visits today)