Zidentyfikowano trzeciego zamachowca z Brukseli

Jeden mężczyzna został postrzelony i zatrzymany w piątek w wyniku dużej policyjnej operacji w brukselskiej dzielnicy Schaerbeek – podała prokuratura, dodając, że akcja była związana z udaremnionym w czwartek zamachem terrorystycznym we Francji.

Wideo zarejestrowane sekundy po zamachach na lotnisku w Brukseli

18:39

Amerykanin, który przeżył zamachy na lotnisku w Brukseli udzielił wywiadu stacji NBC News

18:36

Międzynarodowa organizacja policyjna Interpol poinformowała, że wspiera wysiłki Belgii w celu ustalenia powiązań sprawców niedawnych zamachów terrorystycznych w Brukseli z innymi niebezpiecznymi osobami.

17:55

Prezydent Francji Francois Hollande ostrzegł, że choć komórki terrorystyczne odpowiedzialne za zamachy w Brukseli i Paryżu są bliskie unicestwienia, to działają inne siatki terrorystów, które wciąż stanowią zagrożenie.

17:51

Salah Abdeslam odmawia składania zeznań od czasu zamachów w Brukseli – informuje AFP

16:25

Śledczy: 3 mężczyzn aresztowanych w Brukseli ma powiązania z Francuzem podejrzanym o przygotowanie kolejnego zamachu.

16:23

Belgijscy śledczy potwierdzili, że drugim zamachowcem-samobójcą był Najim Laachraoui, który miał przygotować bomby zdetonowane w Paryżu

16:18

Media donoszą o ewakuacji Arts-Loi – stacji metra w Brukseli.

15:51

Jak donoszą media, doszło do kilku wybuchów. Według agencji Belga „unieszkodliwiono” jednego mężczyznę. Dotąd ta informacja nie została oficjalnie potwierdzona. Miejscowe władze mówią tylko o jednym lekko rannym zatrzymanym. Na miejscu jest obecna duża grupa policjantów. Komunikacja miejska w okolicy została wstrzymana.

15:39
15:29
14:38
14:21

Znamy już szczegóły akcji policji:

Jedna osoba została zabita podczas operacji policyjnej prowadzonej w piątek po południu w brukselskiej dzielnicy Schaerbeek. Gdy funkcjonariusze przeszukiwali mieszkanie, słychać był odgłosy eksplozji – podała agencja Belga.

Przeszukanie było częścią śledztwa w sprawie wtorkowych ataków terrorystycznych w stolicy Belgii, w których zginęło co najmniej 31 osób, a 316 zostało rannych.
Według belgijskich mediów budynek w dzielnicy Schaerbeek został otoczony przez uzbrojonych funkcjonariuszy. Na miejscu są też wojskowi saperzy.

14:20

NDTV: Policja zabiła mężczyznę podejrzanego o powiązania z terrorystami.

14:17

Trwa chaos informacyjny, media mówią już o dwóch wybuchach.

14:12

Media informują, że oprócz wybuchu słychać było też wystrzały.

14:11

Do wybuchu miało dojść blisko stacji metra. Służby „zneutralizowały” podejrzanego mężczyznę – podają tajemniczo belgijskie media.

Okolice placu Meiser w północno-wschodniej części miasta zostały otoczone przez uzbrojonych funkcjonariuszy jednostek specjalnych policji. Na miejscu pojawili się saperzy. Gdy funkcjonariusze przeszukiwali mieszkanie, słychać było odgłosy wybuchów. Świadkowie mówili też o strzałach.

Prokuratura nie podała tożsamości zatrzymanego rannego mężczyzny. W operacji nikt nie zginął.

W sumie w związku z udaremnionym we Francji zamachem zatrzymano w piątek w Brukseli trzy osoby. Dzień wcześniej zatrzymano sześć osób; prokuratura podała w piątek, że trzy z nich pozostaną w areszcie tymczasowym.

W czwartek wieczorem minister spraw wewnętrznych Francji Bernard Cazeneuve ogłosił, że francuskie siły bezpieczeństwa udaremniły zamach terrorystyczny na ostatnim etapie jego przygotowań. W jednym z mieszkań w Argenteuil w regionie Paryża zatrzymano francuskiego obywatela podejrzewanego o związki z belgijskimi dżihadystami; na miejscu znaleziono niewielką ilość materiałów wybuchowych.

Belgijska policja kontynuowała w piątek poszukiwania dwóch mężczyzn, którzy – jak się uważa – obok trzech zamachowców samobójców mieli przeprowadzić wtorkowe zamachy w Brukseli, w których zginęło co najmniej 31 osób, a ponad 300 zostało rannych. W miarę postępów śledztwa jest coraz więcej dowodów na związki między sprawcami zamachów w Brukseli a osobami odpowiedzialnymi za ataki 13 listopada ub. roku w Paryżu, w których zginęło 130 osób.

Belgijska prokuratura oficjalnie potwierdziła w piątek, że jednym z dwóch zamachowców samobójców z brukselskiego lotniska był belgijski obywatel Najim Laachraoui, który odpowiadał za przygotowanie ładunków wybuchowych użytych przez terrorystów w Paryżu.

Radio ZET/ŁS/MS