Pracujesz w Holandii ?? Płacisz składki ubezpieczeniowe ??
SPRAWDŹ → Przysługuje Ci zasiłek 🙂

Pracujesz w Holandii i opłacasz ubezpieczenie zdrowotne? Sprawdź, bo najprawdopodobniej należy ci się dofinansowanie – zorgtoeslag. Możesz dostać kilkaset euro rocznie! Wielu Polaków podejmujących pracę w Holandii, nie wie, że to na nich – a nie na pracodawcy – spoczywa obowiązek opłacania ubezpieczenia zdrowotnego. Trzeba to zrobić w ciągu czterech miesięcy od momentu rozpoczęcia pracy (lub zameldowania na terenie Holandii). Koszta nie są małe (podstawowy pakiet ubezpieczeniowy to ok. 100 euro miesięcznie), ale część pieniędzy można odzyskać, ubiegając się o zorgtoeslag, czyli dofinansowanie ubezpieczenia. Wystarczy dopełnić kilku formalności.

busy do Holandii

To, ile pieniędzy można otrzymać, zależy od wysokości zarobków. Zorgtoeslag pomyślany jest bowiem jako pomoc dla osób o niskich dochodach. Jak się jednak nietrudno domyślić, w grupie tej znajduje się bardzo wielu Polaków. Jeżeli pracujesz przez agencję, spytaj, czy pomagają oni w ubieganiu się o dofinansowanie ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli nie, będziesz musiał sam wypełnić stosowny wniosek i złożyć go w Wydziale ds. dodatków (Toeslagen) w Urzędzie Skarbowym (Belastingdienst). Formularz o dodatek możesz złożyć za pośrednictwem Internetu (www.toeslagen.nl/download/particulier/zorgtoeslag2010.html) lub osobiście, wypełniając druk w wersji papierowej. Urząd na rozpatrzenie twojej prośby ma osiem tygodni. I zwykle ten termin jest dotrzymywany.
Pamiętaj, że jeżeli przestaniesz pracować (i opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne), koniecznie musisz o tym fakcie poinformować Belastingdienst. W przeciwnym razie na twoje konto nadal będą co miesiąc wpływały pieniądze. A to oznacza, że pod koniec roku dostaniesz wezwanie do zwrotu nadpłaconej kwoty.

Szczegółowe informacje na temat Zorgtoeslag znajdują się na stronie internetowej holenderskiego Urzędu Skarbowego – www.toeslagen.nl.
Osoby władające niderlandzkim mogą zadzwonić także na bezpłatną infolinię – 080 005 43.

Mariola Sobotko Źródło: „Praca i nauka za granicą”, wyd. nr 172 (23.08-05.09.2010)