Urzędnicy Jobcenter zapowiadają częstsze kontrole świadczeniobiorców zasiłku Hartz IV. Funkcjonariusze publiczni raz w miesiącu będą pukać do drzwi osób żyjących z zasiłku.

Na stronie internetowej Federalnego Urzędu Pracy (BA) możemy przeczytać informację, że urząd jeszcze dokładniej zamierza przyglądać się majątkowi i zarobkom świadczeniobiorców zasiłku Hartz IV. – informuje serwis mypolacy.de
zasiłek w niemczech hartz IV

Do tej pory, wykorzystując automatyczne porównanie gromadzonych danych, kontrola odbywała się raz na trzy miesiące. Niebawem ich liczba wzrośnie do jednej kontroli co miesiąc.

W celu szybszego sprawdzania, czy świadczeniobiorca faktycznie ma prawo do zasiłku, BA chce zacieśnić współpracę z innymi urzędami.

Najważniejsze będą tutaj informacje dotyczące ubezpieczenia emerytalnego, a także te z Centralnego Federalnego Urzędu Podatkowego. Niezwykle ważny jest także dostęp do danych osób, które tworzą ze świadczeniobiorcą wspólne gospodarstwo domowe – wyjaśnia rzecznik BA. Nie będzie to nowość, ale dopracowanie już istniejących przepisów – dodaje.
Końcem 2015 roku osób pobierających zasiłek Hartz IV było o 0,8% mniej niż w porównaniu do minionych lat. Szacuje się, że osób pobierających zasiłek dłużej niż cztery lata jest w Niemczech ponad 2 mln.źródło: mypolacy.de