Przeskocz do treści

Zameldowanie w Niderlandach

Zameldowanie w Niderlandach. Jeżeli przebywasz, bądź planujesz przebywać w Holandii przez okres dłuższy niż 4 miesiące, musisz się zarejestrować (inschrijven) w ratuszu w gminie (gemeente), w której mieszkasz. Niezależnie od tego, czy jesteś obywatelem Niderlandów czy innego państwa, każdy mieszkaniec Niderlandów musi być zameldowany pod swoim adresem zamieszkania.

Zameldowanie się pozwala osobom z Bazy Danych Rejestru Mieszkańców (BRP lub Gminnej Bazy Danych Osobowych) nie tylko na lepsze radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych, ale także na śledzenie wielkości populacji niderlandzkiej oraz prawidłowy przydział podatków komunalnych do każdego gospodarstwa domowego.

Uzyskanie indywidualnego numeru BSN

Jednym z najważniejszych powodów, dla których należy się zameldować, jest otrzymanie swojegonumeru BSN (numeridentyfikacji podatkowej) (xL6Rt), który potrzebny jest do załatwienia wielu spraw w Niderlandach, takich jak:założenie konta bankowego (yGFqJ), otrzymywanie wynagrodzenia (TDf3M), wizyta u lekarza (g23DE), uzyskanie ubezpieczenia zdrowotnego (onuyn) oraz ubiegania się o świadczenia (7v2Aj).

Zameldowanie w Niderlandach

Jak zameldować się w Niderlandach?

Większość gmin wymaga zameldowania się w ciągu 5 dni od przybycia do Niderlandów. Jeżeli nie posiadasz stałego adresu pobytu, powinieneś się zameldować od razu po zawarciuumowy najmu lokalu (cyuHP).

Jeżeli masz jakieś wątpliwości to najlepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z ratuszem, który z pewnością doradzi najbardziej odpowiednią opcję. W tym celu należy umówić się na spotkanie. Zadzwoń do miejscowego ratusza i poproś o spotkanie, którego celem będzie „zameldowanie obcokrajowca w Niderlandach” (inschrijven vanuit het buitenland). Z reguły potwierdzenie spotkania wysyłane jest pocztą (NFWtv)lub e-mailem, w którym będzie wyszczególniona lista dokumentów, które musisz ze sobą przynieść na spotkanie.

Dane kontaktowe do Ratusza

Poniżej znajdują się dane teleadresowe głównego ratusza w Niderlandach. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej gmin i rad miejskich w Niderlandach (6LzLd).

Amsterdam

Utrecht

Rotterdam

Haga

Groningen

Nijmegen

Eindhoven

Jeżeli posiadają Państwo obywatelstwo UE lub ważne pozwolenie na pobyt oraz wszystkie niezbędne dokumenty, to procedura rejestracji zakończy się w ciągu 5 dni roboczych.

Zameldowanie w Niderlandach

Zameldowanie w Niderlandach jakich dokumentów potrzebujesz

Podczas spotkania w celu zameldowania się zostaniesz poinformowany o tym, jakie dokładnie dokumenty musisz mieć ze sobą. Niezbędne dokumenty zwykle obejmują:

  • Twój ważny paszport lub dowód osobisty (nie prawo jazdy)
  • Pozwolenie na pobyt (jeśli dotyczy, naklejka w paszporcie, plastikowy dowód osobisty lub list od IND)
  • Twoja umowa najmu
  • Poświadczoną kopię aktu urodzenia
  • Twój zagraniczny akt małżeństwa, zaświadczenie o zarejestrowanym związku partnerskim lub rozwodzie (jeśli dotyczy)

Należy pamiętać, że Ratusze honorują tylko oficjalne dokumenty w językach: niderlandzkim, angielskim, francuskim lub niemieckim, więc może być konieczne uzyskanie oficjalnego tłumaczenia na inne języki. Niektóre dokumenty, takie jak np. akt urodzenia, mogą także wymagać potwierdzenia autentyczności, które należy uzyskać przed opuszczeniem kraju pochodzenia.

Meldunek i wynajem w Niderlandach

Zameldowanie w Niderlandach

Jeżeli wynajmujesz pokój , bądź mieszkanie, powinieneś sprawdzić czy możesz zameldować się pod tym adresem. Mało prawdopodobne jest, abyś musiał płacić podatki komunalne, gdyż są one zazwyczaj zawarte w comiesięcznym czynszu i opłacane są przez właściciela domu. Niektórzy właściciele mogą nie zezwolić na meldunek w swojej nieruchomości, aby uniknąć płacenia większych podatków. W związku z tym nie jest rozsądne wynajmowanie mieszkania, w którym nie można się zameldować , ponieważ może to spowodować spore kłopoty.

Kary za brak meldunku

Brak meldunku lub meldunek pod niewłaściwym adresem jest niedozwolony. Od 1 czerwca 2015 roku, Ratusz w Amsterdamie wprowadził kary pieniężne w wysokości do 325 Euro dla osób, które zameldują się pod niewłaściwym adresem, nie poinformują gminy o zmianie adresu w wyznaczonym terminie lub nie przedstawią wszystkich wymaganych dokumentów.

Zameldowanie w Niderlandach na krótki pobyt

Jeżeli przebywasz w Niderlandach krócej niż 4 miesiące, ale pracujesz lub studiujesz, potrzebujesz numeru BSN. W takim przypadku możesz zarejestrować się jako nierezydent (RNI) w Bazie Danych Osobowych (BRP) w jednej z 19 poniższych gmin RNI. Po zarejestrowaniu się otrzymasz swój numer BSN.

Zmiana adresu

Jeżeli nie jest to Twój pierwszy meldunek i chcesz tylko zmienić adres w Niderlandach to możesz to zrobić poprzez stronę internetową większości gmin używając swojego kodu DigiD lub jeśli wolisz to osobiście w ratuszu w mieście lub dzielnicy, do którego/której się przenosisz.

Zameldowanie w Niderlandach z użyciem adresu korespondencyjnego

W przypadku, gdy nie posiadasz jeszcze adresu zamieszkania, możesz zameldować się pod adresem korespondencyjnym. Adres ten będzie tylko tymczasowy. Na przykład może to być adres członka rodziny lub współpracownika.

Adres korespondencyjny musi być adresem uznanym w BRP; jako adresu korespondencyjnego nie można używać skrytki pocztowej ani adresu niezamieszkanego (tzn, że ktoś musi mieszkać pod tym adresem). Muszą Państwo posiadać także pisemną zgodę osoby mieszkającej pod tym adresem na użycie tego adresu jako adresu korespondencyjnego. Aby zameldować się na adres korespondencyjny, należy udać się do gminy, do której dany adres przynależy. Na stronie internetowej gminy znajdą Państwo niezbędne formularze oraz inne wymagania.

Wyrejestrowanie

Mniej więcej miesiąc przed wyjazdem z Niderlandów, emigranci muszą się wymeldować w miejscowym ratuszu, ta operacja jest również bezpłatna.

1 myśl na “Zameldowanie w Niderlandach

  1. Pingback: Pozwolenie na pobyt w Niderlandach - busydoholandii.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WhatsApp chat