W sobotnim zamachu dokonanym przez terrorystę-samobójcę, który zdetonował się w centrum Stambułu zginęło pięć osób, a ponad 30 zostało rannych. Dziś tureckie służby – które chwilę po tym tragicznym wydarzeniu podawały, że za atakiem mogła stać Partia Pracujących Kurdystanu – ujawniły, że zamachowiec związany był z Państwem Islamskim.

 

 

Codzienne wyjazdy Busem do Holandii +48 533 123456, otobus.com.pl
Codzienne wyjazdy Busem do Holandii +48 533 123456, otobus.com.pl

 

Tureckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ujawniło tożsamość zamachowca. Był nim 24-letni Turek, Mehmet Ozturk. Mężczyzna nie figurował na liście poszukiwanych przestępców, ale tureckie służby ustaliły, że był członkiem Daeszu (tak pogardliwie nazywają ISIS Arabowie).

Do tej pory zatrzymano pięć osób, które mogły mieć związek z zamachem. Wśród nich prawdopodobnie jest ojciec i brat samobójcy. Mimo że tureckie MSW jest przekonane, że Ozturk był związany z Państwem Islamskim, do zamachu nie przyznała się jeszcze żadna organizacja.

Od początku roku w Turcji doszło już do czterech zamachów terrorystycznych. W związku z tym władze wzmocniły środki bezpieczeństwa. Z obawy przed kolejnymi atakami i wybuchem starć z kurdyjskimi bojownikami władze Turcji zakazały w kilku miastach obchodów święta Newroz, czyli Nowego Roku. Obecnie w siedmiu tureckich prowincjach i w zamieszkałym przez Kurdów mieście Sirnak obowiązuje godzina policyjna.

źródło: RMF FM/naTemat
(Visited 125 times, 2 visits today)