Wynalazek Holendra zmieni smog w diamenty. Czyżby znaleziono rozwiązanie problemu zanieczyszczonego powietrza w Chinach?

Busy do Holandii, Belgii oraz Holandii

Zanieczyszczenie powietrza jest obecnie jednym z głównych problemów chińskiego rządu. Ciągle publikowane są nowe raporty o niebezpiecznym wpływie toksycznego powietrza na zdrowie, czy rosnącej liczbie osób cierpiących na nowotwory i choroby układu sercowo-naczyniowego. Badanie opublikowane w jednym ze znanych magazynów wykazało, że przez zanieczyszczone powietrze, oczekiwana długość życia mieszkańców Pekinu jest aż o 5 lat krótsza, niż ludzi mieszkających na południu Chin. Znaleziono jednak rozwiązanie, by niebezpieczny pył znajdujący się w powietrzu zmieniać w diamenty!

Raport TechNews mówi, że mieszkańcy najbardziej zanieczyszczonych regionów Chin, jednego dnia wdychają ilość toksyn odpowiadającą wypaleniu 40 papierosów. Zanieczyszczone powietrze odpowiada za wzrost liczby zachorowań na raka, choroby układu sercowo-naczyniowego i oddechowego. W 2013 roku Proceedings of the National Academy of Sciences opublikowało raport mówiący, iż spodziewana długość życia obywateli mieszkających na północ od rzeki Huai jest aż o 5,5 roku krótsza, niż mieszkańców południa.

Fakt, iż na północy Chin powietrze jest najbardziej skażone nikogo nie dziwi. Sytuacja najgorzej wygląda w prowincjach Liaoning, Jilin i Heilongjiang, które są zagłębiem ciężkiego przemysłu. Badanie pokazuje również, że powodem większego zanieczyszczenia powietrza na północy Chin są nie tylko czynniki ekonomiczne, ale też ustawy rządowe.

W przeszłości, ze względu na użycie węgla do ogrzewania w czasie miesięcy zimowych, jeden metr sześcienny powietrza na północy Chin zawierał aż o 185 mikrogramów zanieczyszczeń więcej, niż na południu.

Rozwiązanie problemu zanieczyszczenia powietrza i jego skutków są przedmiotem intensywnej pracy chińskiego rządu już od kilkunastu lat. Przykładem jest stopniowe zamykanie kopalni węglowych. Obecnie w Pekinie pojawiła się jednak nowa moda – zamiana szkodliwych cząsteczek z powietrza w diamenty!

Daan Roosegaarde trzymający pierścionek z odzyskanym ze smogu diamentem.

Artysta z Holandii Daan Roosegaarde wynalazł urządzenie o nazwie „Smog Free Tower”, które od niedawna działa w Pekinie. Oczyszczająca powietrze wieża ma wysokość około 7 metrów i z użyciem technologii jonizacji potrafi wyłapać szkodliwy pył o średnicy mniejszej niż 2,5 µm. W ciągu godziny urządzenie jest w stanie oczyścić 30 000 metrów sześciennych powietrza.

Daan Roosegaarde w czasie wywiadu powiedział, że urządzenie nie tylko oczyszcza powietrze, ale też gromadzi węgiel z zanieczyszczonych cząsteczek, który następnie z pomocą wysokiego ciśnienia  zmienia w diamenty.

W kwestii walki z zanieczyszczeniem powietrza Chiny czeka jeszcze długa droga, Daan Roosegaarde ma jednak nadzieję, że jego wynalazek weźmie w niej czynny udział. Jeśli Chiny zdecydują się postawić więcej wież, kto wie, może popularne staną się pierścionki zaręczynowe odzyskane ze znajdujących się w powietrzu cząsteczek węgla?

źródło: zhong.pl


(Visited 67 times, 67 visits today)