Kierunki emigracji ekonomicznej Polaków w 2016

W zeszłym roku, przygotowując podobne zestawienie wśród najpopularniejszych krajów, do których Polacy wyjeżdżają za pracą zaliczić Wielką Brytanię, Niemcy, kraje Skandynawii oraz Holandię. W tym roku niewiele : najwięcej ofert zatrudnienia dla Polaków było u naszych zachodnich sąsiadów i na Wyspach – co już można zauważyć na portalach z ofertami pracy za granicą. Ciekawostką jest fakt, że trzecie miejsce w tym zestawieniu zajmuje Holandia (coraz popularniejsza wśród Polaków szukających zatrudnienia poza krajem), a kolejne Belgia.Analizując oferty pracy eksperci twierdzą, że zmniejszyła się liczba ofert ze Szwecji oraz Norwegii.

busy holandia polska

W jakich branżach szukano pracy w 2016?

Tendencje w ostatnich latach nie ulegają drastycznym zmianom. Polacy pracowali przede wszystkim na produkcjach w dużych zakładach i fabrykach, to tam najczęściej brakuje pracowników. W Niemczech i Wielkiej Brytanii mile widziane są polskie opiekunki osób starszych – najlepiej z dobrą znajomością języka oraz doświadczeniem. W wysokorozwiniętych krajach Europy Zachodniej poszukiwani są specjaliści z wąskich dziedzin, z doświadczeniem, kwalifikacjami, znajomością języka oraz wykształceniem – głównie w branży IT, nowych technologii czy komunikacji biznesowej.

Więcej pracy było w sezonie

Wiadomo, że sezon letni, wakacyjny to większa szansa na znalezienie pracy za granicą: bo ruszają kurorty turystyczne, na farmach, w sadach czy na plantacjach warzyw i owoców przydaje się każda para rąk do pracy. Tak było i w tym roku – warto zatem ofert pracy sezonowej za granicą szukać już wiosną – wtedy można znaleźć najbardziej atrakcyjne warunki i załapać się na wyjazd wraz ze startem sezonu.

Czy 2016 rok przyniósł jakieś zmiany?

Na pewno nie było fali powrotów – ci Polacy, którzy już za granicę wyjechali, nie planują powrotów. Młode osoby, po studiach, a wciąż bez pracy wyjeżdżali – zwłaszcza, że ekonomiści nie przewidują zrównania polskich stawek wynagrodzeń z tymi zachodnioeuropejskimi. Specjalnych zmian, trzęsień ziemi i spektakularnych rewolucji w zakresie pracy za granicą w 2016 roku nie było.

Jeśli szukasz pracy za granicą, bądź rozważny

To naczelna zasada każdej osoby, która chce wyjechać. Przede wszystkim nie można wyjeżdżać w ciemno, podpisywać umowy bez czytania czy zgadzać się na pracę na czarno. Za granicą jeszcze łatwiej trafić na nieuczciwego pracodawcę czy agencje pośrednictwa pracy.

źródło: ubezpieczeniepracyzagranica.pl

(Visited 58 times, 5 visits today)