Francuscy specjaliści do walki z terroryzmem są zdania, że udało im się zidentyfikować koordynatora zamachów w Brukseli w bieżącym i w Paryżu ubiegłym roku. To prawdopodobnie Ussama Atar alias Abu Ahmad o podwójnym belgijsko-marokańskim obywatelstwie. Mężczyzna ukrywa sie na terenie Syrii.

Prowadzący dochodzenie nie mają wątpliwości – rozkazy do ataków wydała ta sama osoba. Chodzi o 32-letniego Ussama Atara używającego również nazwiska Abu Ahmad. Miał na odległość kierować terrorystami, którzy dokonali zamachów we Francji w listopadzie 2015 r. i w Belgii w marcu 2016 r.

Jeden z ekstremistów skierowany do Europy miał przy sobie fotografie Ussamy Atara . To pomogło w zidentyfikowaniu mężczyzny. Według francuskiego wywiadu zajmował się on nie tylko planowaniem i koordynacją ataków, ale także rekrutacją ochotników.

W listopadzie 2015 r., w Paryżu i Saint-Denis doszło do serii ataków – trzech eksplozji i sześciu strzelanin. Najkrwawszy w teatrze Bataclan w 11. Dzielnicy. Łącznie w atakach zginęło 137 osób, a ponad 300 zostało rannych. W marcu 2016 r. w Belgii doszło do dwóch ataków – na lotnisku Zaventem i przy stacji metra Maelbeek/Maalbeek w Brukseli.
źródło: tvp.info.pl
(Visited 35 times, 2 visits today)