Zamiast na kontach, Polacy wolą trzymać gotówkę w „skarpetach”. Tak wynika z raportu firmy doradczej Expander opracowanego na podstawie danych Narodowego Banku Polskiego.

 

Główny analityk Expandera Jarosław Sadowski wskazuje, że w styczniu ilość trzymanych przez Polaków oszczędności była o prawie 17 procent większa niż rok wcześniej. Ekspert uważa, że jednym z powodów jest niskie oprocentowanie lokat bankowych.

Jarosław Sadowski dodaje, że ludzie chętniej posługują się gotówką, kiedy obawiają się o bezpieczeństwo pieniędzy. Dlatego poprzedni wzrost ilości gotówki w portfelach obserwowaliśmy na przełomie 2008 i 2009 roku, kiedy rozpoczął się kryzys finansowy i wiele banków miało problemy.

Sadowski wyjaśnia, że w ostatnim czasie niepewność Polaków mogła wzrosnąć w wyniku upadłości SKOK-ów i SK Banku, a także z powodu zamachów i konfliktów zbrojnych na Ukrainie oraz w Syrii.

Według autorów raportu atrakcyjność gotówki zwiększyły też droższe opłaty za korzystanie z kart płatniczych i wypłaty z bankomatów. W ubiegłym roku o 10 procent spadła liczba kart debetowych. Jarosław Sadowski wyjaśnia, że część klientów banków zrezygnowała z kart i raz w miesiącu wypłaca pieniądze, żeby posługiwać się gotówką.

 

źródło : wp.pl

 

Codzienne wyjazdy Busem do Holandii +48 533 123456, otobus.com.pl
Codzienne wyjazdy Busem do Holandii +48 533 123456, otobus.com.pl