Założyciel Facebooka Mark Zuckerberg i jego żona Priscilla Chan zadeklarowali, że w ciągu dekady przeznaczą 3 mld dolarów na badania medyczne. Jak oświadczyli, ich celem jest „zapobieżenie i wyleczenie wszystkich chorób do końca wieku”.

Fundusze będą rozdzielane przez utworzoną przez nich w grudniu 2015 roku charytatywną fundację Chan Zuckerberg Initiative.

Mark Zuckerberg

Na konferencji prasowej w środę w San Francisco Mark Zuckerberg powiedział, że obecnie 50 razy więcej pieniędzy wydawanych jest na leczenie chorych ludzi niż na zapobieganie chorobom. Podkreślił, że to musi się zmienić.

Mark Zuckerberg inwestuje pieniądze z Facebooka w filantropię

Inwestycjom Zuckerbergów w ramach tej filantropijnej inicjatywy będą przyświecały trzy zasady: połączenie działań badawczych naukowców i inżynierów, stworzenie narzędzi i technologii, które będą rozwijały badania, oraz wzmocnienie działań mających na celu większe finansowanie nauki na świecie.

Jak dodała na konferencji Priscilla Chan, fundacja zebrała już 600 mln dol. na utworzenie nowego centrum badawczego o nazwie Biohub, w którym wspólnie będą pracować inżynierowie, informatycy, biolodzy, chemicy i inni specjaliści.
Busy do Holandii. Codzienne przejazdy bez limitu Bagażu

To nie pierwszy plan Zuckerbergów dotyczący dobroczynności. Założyciel Facebooka obiecał w zeszłym roku (po narodzinach córki), że do końca życia odda na cele dobroczynne 99 proc. swojego majątku . Czyli, wg dzisiejszych cen akcji Facebooka, prawie 100 mld dolarów. Posiadacze tych akcji będą pozbawieni prawa głosowania na walnym zebraniu akcjonariuszy, by Zuckerberg mógł zachować kontrolę nad firmą.

Nie tylko Zuckerberg

Również jeden z najbogatszych ludzi na planecie -Bill Gates łoży na filantropię . Bill & Melinda Gates Foundation, którą założył z żoną w 1997 r. i w której pracuje, odkąd pięć lat temu zrezygnował z pełnoetatowej posady w Microsofcie, wydaje rocznie blisko 4 mld dol. na walkę z malarią, ebolą, polio i gruźlicą, a także zwalczanie nędzy w krajach rozwijających się. To niemal połowa tego, co rząd USA przeznaczył w 2012 r. na ochronę zdrowia na świecie.

źródło.: wyborcza.biz