Holandia jako drugi kraj w Europie – po Francji – zakazała noszenia burek zakrywających niemal całą twarz kobiety. We Francji zakaz wywołał sprzeciw środowisk muzułmańskich. W Holandii może być podobnie. A czy Wielka Brytania pójdzie w ślad Francji i Holandii?
Po długich i bardzo burzliwych dyskusjach w parlamencie, Holandia wprowadziła zakaz noszenia burek. Zakaz noszenia burek w Holandii ma obowiązywać w budynkach rządowych, szkołach, szpitalach i transporcie publicznym. Premier Holandii, Mark Rutte, powiedział, że zakaz nie ma podłoża religijnego. Za złamanie zakazu przewidziana jest kara grzywny.

„Burka utrudnia komunikację publiczną i przeczy zasadzie równości kobiet i mężczyzn. (…) Chociaż zakrywanie twarzy często uzasadnia się motywami religijnymi, praktyka pokazuje, że tego typu odzież nie jest związana z islamem, ale z tradycjami regionalnymi i kulturowymi” – stwierdza rządowy komunikat.

1

Wyznawcy islamu stanowią ok. 5 proc. liczącej blisko 17 milionów mieszkańców Holandii.

W Wielkiej Brytanii kobiety noszące burki, szczególnie widoczne są w dużych miastach, które skupiają dużą grupę muzułmanów. Nie da się ukryć, że najczęściej kobietę w burce spotkamy w Londynie, ale i w Birmingham. Niedawny wynik ankiety przeprowadzonej wśród Brytyjczyków wykazał, że większość obywateli jest za wprowadzeniem zakazu noszenia burek w Wielkiej Brytanii. Według ankietowanych, burka na twarzy kobiety wzbudza niepokój.

Jednak biorąc pod uwagę obecną politykę Wielkiej Brytanii, w której partii UKIP bliżej jest do Rosji, a Partii Konserwatywnej, a także Partii Pracy, która opowiedziała się również za przeprowadzeniem referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, bliżej jest do dezintegracji z kulturą zachodu, niż z jej pełną integracją. Bowiem jasne jest, że jeśli Wielka Brytania opuści szeregi Unii Europejskiej, nastąpi bliżej nieokreślona izolacja, o skutkach której przekonamy się dopiero w czasie. Warto podkreślić, że w czasie nie tak odległym, bo najprawdopodobniej już za rok.

źródło: openmagazyn.pl