Według Komitetu Organizacyjnego ŚDM w ostatniej mszy Światowych Dni Młodzieży uczestniczyło 2,5 miliona pielgrzymów. Według nieoficjalnych danych, zbliżonych do służb porządkowych w Brzegach, jest ich ok. 1,5 mln. Taką liczbę podał też rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi. W finałowej mszy św. w Rio de Janeiro w 2013 r. uczestniczyło 3,7 mln wiernych, a w Madrycie 2011 r. 2 mln. Papież podczas mszy ogłosił, że kolejne ŚDM odbędą się w 2019 r. w Panamie w Ameryce Środkowej.
Światowe Dni Młodzieży

Kto organizuje Światowe Dni Młodzieży?

Organizatorem ŚDM jest archidiecezja krakowska. Sejm RP uznał, że strona kościelna nie powinna odpowiadać za zabezpieczenie całego wydarzenia i należy tę odpowiedzialność podzielić pomiędzy organizatorów i wojewodę. Dodał też zapisy dotyczące transportu lotniczego papieża Franciszka do Rzymu. Koszty tego transportu są pokrywane ze środków budżetu państwa, z części będących w dyspozycji kancelarii prezydenta, sejmu, senatu i premiera.
Światowe Dni Młodzieży

Kiedy zapadła decyzja o organizacji ŚDM w Polsce?

Papież Franciszek ogłosił to w lipcu 2013 roku. W wyścigu o organizację Dni Kraków pokonał Londyn, Rygę i Seul. Polska będzie gospodarzem ŚDM po raz drugi – poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie. Za całokształt imprezy jest odpowiedzialna archidiecezja krakowska.

Światowe Dni Młodzieży
Światowe Dni Młodzieży
źródło: gazeta.pl