WhatsApp, należący do Facebooka komunikator internetowy dla smartfonów, wprowadza pełne szyfrowanie całej komunikacji między swoimi użytkownikami (tzw. szyfrowanie end-to end), których jest około miliarda.

Poza komunikującymi się użytkownikami nie będzie miał możliwości przechwycenia rozmów. Oznacza to, że WhatsApp nie będzie już mógł udostępnić organom bezpieczeństwa treści przekazywanych przez tę aplikację.

Podobna polityka prowadzona przez firmę Apple od dawna nie podoba się rządowi USA, stojącemu na stanowisku, że względy bezpieczeństwa wymagają, by organy ścigania mogły w razie potrzeby uzyskać dostęp do takiej komunikacji.

Agencja Asociated Press odnotowuje, że WhatsApp wykorzystał do szyfrowania end-to-end technologię opracowaną przez Open Whisper Systems – zespół z San Francisco, który stworzył ją, korzystając zarówno z finansowania prywatnego, jak i rządowych dotacji, także w ramach programu Departamentu Stanu USA, propagującego szyfrowanie jako obronę przed represyjnymi reżimami.

Codzienne wyjazdy Busem do Holandii +48 533 123456, otobus.com.pl
Codzienne wyjazdy Busem do Holandii +48 533 123456, otobus.com.pl

 

Gazeta „Washington Post” pisała w związku ze sporem Apple’a i FBI, że amerykańskie organa ścigania i ochrony porządku publicznego słusznie obawiają się perspektywy takiego szyfrowania danych – w sieci, bądź w konkretnych urządzeniach – że będą one dostępne wyłącznie dla ich właściciela, a niedostępne dla tych organów, nawet jeśli będą one dysponowały stosownym nakazem sądowym. Gazeta wskazywała na obawy, że „mogłoby to zapewnić cyfrową bezpieczną przystań przestępcom i terrorystom”.

Facebook i WhatsApp opowiedziały się jednoznacznie po stronie Apple’a, podkreślając potrzebę ochrony prywatności swoich użytkowników.

Amnesty International nazwała decyzję WhatsApp w sprawie szyfrowania „ogromnym zwycięstwem” prywatności i wolności słowa. Podkreślono, że dzięki tej decyzji znacznie wzrosły możliwości „wypowiadania się i komunikowania bez obaw”.

źródło : TVP Info
(Visited 181 times, 3 visits today)