W Urk w Holandii (nad Morzem Północnym) uruchomiono nową, największą w kraju farmę wiatrową. 48 turbin produkuje tyle prądu, że wystarcza on na potrzeby 160 000 gospodarstw domowych.
Urk to dawniej wyspa, teraz gmina orazmiastopołożone w Holandii, w prowincji Flevoland. Według spisu ludności z 2013 roku miejscowość zamieszkuje 19 400 osób. Gmina ma powierzchnie 109,91 km2. Obecnym burmistrzem jest Pieter van Maaren.


Westermeerwind to nowa wiatrowa farma w Holandii

 

Urk po raz pierwszy pojawił się w historycznych źródłach około X wieku. Miasto znajdowało się wówczas na wyspie położonej w zatoce Morza Północnego. W 1939 roku Urk przestał być wyspą, gdyż połączono go z stałym lądem za pomocą wału ziemnego. Niedługo później zakończono budowę Afsluitdijk i miasto zostało połączone od wschodu z powstającym Polderem Północno-Wschodnim. Budowa Afsluitdijk uniemożliwiła dalsze prowadzenie połowów przez miejscową społeczność rybacką i doprowadziła do licznych protestów w rezultacie których, mieszkańcy  zachowali odrębność administracyjną od gminy Noordoostpolder, jak i pomoc od państwa holenderskiego, która miała zrekompensować straty spowodowane koniecznością porzucenia połowów. Dziś gospodarka miasta Urk skierowana jest głównie ku turystyce.
Westermeerwind to nowa wiatrowa farma w Holandii/EPA

W historii głównym źródłem dochodu mieszkańców Urk, od zawsze było rybołówstwo. Miasto położone w zatoce Morza Północnego, było doskonałą bazą wypadową dla licznych rybaków, następnie połowy sprzedawano na terytorium całej Holandii, co przyczyniło się do nadania dla części zabudowy cech handlowych (domy kupców, place targowe). Dziś jest to jedna z atrakcji turystycznych miasta.
Westermeerwind to nowa wiatrowa farma w Holandii/EPA

Mieszkańcy wskutek wielowiekowej izolacji posługują się do dziś osobnym dialektem języka holenderskiego oraz zachowali elementy folkloru regionalnego.
Niedziela
źródło: interia.pl