Zafunduj  swojemu mózgowi szybki trening. Zajmie Ci to tylko 15 minut dziennie. Poprawisz pamięć i koncentrację o 50%. Nie potrzebujesz dodatkowego czasu – wystarczy, że przemontujesz ten, który masz.

Wygospodarować 15 minut z naszego napiętego grafiku jest trudne, wystarczy jednak, że wykorzystasz kilka prostych patentów w tych działaniach, które już wykonujesz każdego dnia. Wybierz swój ulubiony sposób:

 

 

Wystarczy 30 sekund wodzić oczyma z jednej strony na drugą, by mózg usprawnił zdolność zapamiętywania! Horyzontalne ruchy gałki ocznej ułatwiają współpracę prawej i lewej półkuli mózgu. Wykonuj wodzenie oczyma z jednej strony na drugą. Potem spróbuj robić gałką oczną ósemki – raz w jedną stronę, raz w drugą.

Takie ćwiczenie warto robić kilkakrotnie w ciągu dnia również ze względu na higienę wzroku. Ćwiczenie nawilża

Warto ćwiczyć i słuchać języka obcego. Załatwiasz dwie sprawy. Ćwiczysz na rowerze stacjonarnym i szkolisz język obcy. Języka uczymy się nie tylko poprzez tłumaczenie słów, ale poprzez dźwięk, ton, czyjeś intencje.

Z melodii języka możesz sporo zrozumieć. W tym czasie angażujesz swój mózg bardziej niż tłumacząc ze słownika, bo uruchamiasz kojarzenie i wnioskowanie.

 

Mózg szczególnie pobudza wyszukiwanie różnego rodzaju informacji w sieci. Dlatego właśnie jak najczęściej używaj wyszukiwarek – gimnastykuj szare komórki, szukając jak najtrafniejszych haseł wywoławczych.

Badania naukowe dowiodły, że już kilka dni takich aktywnych poszukiwań sprawi, że partie mózgu odpowiedzialne za podejmowanie decyzji uaktywnią się, a Ty poczujesz się sprawniejszy intelektualnie. Teraz już Twój szef nie ma argumentów, by zabronić Ci szperania w sieci!

Busy do Holandii, Belgii oraz Holandii

 Raz w tygodniu zrób sobie przerwę od telewizji. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że wiele z ogólnej wiedzy o świecie nie stracisz. W tym czasie zagraj w skojarzenia. Sam albo w parze.

Najprostsza gra polega na tym, że piszesz na kartce pierwsze słowo, np. rower. I chowasz notatkę. Potem dopowiadasz (lub dopowiadacie) wszystko, co się z rowerem kojarzy: jazda, koła, ciepło itd. Zabawa powinna trwać około 15 minut.

Ciekawe, czy na końcu będziesz pamiętał słowo wyjściowe? Ta prosta gra mocno pobudza wyobraźnię, a z drugiej strony wprowadza w stan odprężenia bardziej niż kwadrans na wiadomości.

Mózg bywa niedotleniony prawdopodobnie również dlatego, że nie umiesz dobrze oddychać. Oddychanie to proces mimowolny i z tego powodu często zaniedbywany. Zbyt płytki oddech nie pozwala dostarczać odpowiedniej ilości tlenu, zbyt głęboki utrudnia przyswajanie na poziomie komórkowym.

Słaba koncentracja i zmęczenie? Oddychaj przeponą. Nabieraj powietrze powoli nosem, tak by brzuch (a nie klatka piersiowa) zrobił się jak balon. Potem powoli wypuść.

Zwykle czytasz o poranku, np. doniesienia gospodarcze. Jutro zrób sobie od nich przerwę. W czasie kwadransa prasowego zapoznaj się z nowinkami technologicznymi. To nic, że zrozumiesz jakieś 30%. Lawrence Katz i Manning Rubin w swojej książce pt. „Zachowaj sprawność umysłu” piszą, że pod wpływem przyzwyczajeń zaczynasz działać mechanicznie, a nie kreatywnie.

„Tymczasem niewielkie zmiany w codziennych nawykach zmuszają komórki nerwowe do tworzenia między sobą dodatkowych połączeń” – wyjaśnia Piotr Wilczyński.

Jeśli jesteś praworęczny, myj zęby lewą ręką. Przyjrzyj się, jak wiele rzeczy wykonujesz nawykowo: włączasz ekspres, uruchamiasz golarkę, sięgasz po garnitur. Co się dzieje, gdy coś pokrzyżuje Ci plany? Na przykład zabraknie chwilowo wody. W pierwszym momencie wpadasz w panikę i rzucasz mięsem, by po chwili szybko przeanalizować i znaleźć rozwiązanie. Wtedy Twój mózg wchodzi na wyższe obroty! Przyswajasz nowe informacje. Każde nowe wyzwanie powoduje, że neurony intensywniej współpracują.

Wprowadziłeś już do swojego życia jogging 2 razy w tygodniu?  Ale jeśli dodasz do systematycznego biegu kilkuminutowe interwały, w tym samym czasie będziesz również trenować mózg.

Badania w Montreal Heart Institute pokazały, że aktywny trening interwałowy o wysokiej aktywności 2 razy w tygodniu poprawił u 40-letnich mężczyzn funkcje związane z przypominaniem i podejmowaniem szybkich decyzji. Wprowadź interwały, również ćwicząc na siłowni, np. łącząc 3 treningi: na rowerze, bieżni i stepperze. Zanim wprowadzisz interwały, zrób kilka lżejszych treningów. Dostosuj długość kroku do wzrostu. Bez względu na urządzenie, interwały nie powinny trwać dłużej niż 20 minut – i to w przypadku osób intensywnie trenujących.

Stosuj odpowiednią dietę bogatą w cynk. Ten pierwiastek poprawia sprawność intelektualną, a w wieku starszym zapobiega rozwojowi demencji. Pieczywo pełnoziarniste, znane głównie z dużej ilości błonnika i dobrego wpływu na wagę, świetnie wpływa też na myślenie. Zawarte w nich foliany biorą udział w budowie czerwonych krwinek.

Te z kolei odpowiadają m.in. za prawidłowy dopływ tlenu, również do mózgu. Włoskie orzechy spośród wszystkich orzechów są najlepszym pokarmem dla Twojego intelektu. Dostarczają witaminę E, która eliminuje nadmiar wolnych rodników tlenowych. Są odpowiedzialne za uszkadzanie tkanek i komórek, również nerwowych.

źródło: menshealth.pl

(Visited 91 times, 5 visits today)