W Połęcku koło Krosna Odrzańskiego w woj. lubuskim uruchomiono uroczyście eksploatację złoża ropy naftowej. Nowy ośrodek produkcyjny Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa pozwala na wydobycie 80 ton ropy oraz 24 tysięcy metrów sześciennych gazu na dobę.
ropa naftowa

Jak mówi prezes PGNiG Piotr Woźniak, spółka stawia w tym regionie na stosunkowo nieduże złoża. W woj. lubuskim ma 77 kopalń ropy naftowej. PGNiG planuje uruchomienie kolejnych, najpierw w Radoszynie.

Piotr Woźniak przyznał, że na Ziemi Lubuskiej nie ma szans na znalezienie dużych złóż ropy. Jednak PGNiG będzie eksploatować małe, lecz zyskowne złoża.

niedziela do polski

Dyrektor zielonogórskiego oddziału spółki PGNiG Krzysztof Potera przypomina, że eksploatacja ropy w tym rejonie trwa ponad pół wieku. W 1961 roku odkryto pierwsze złoże ropy naftowej na zachodzie Polski – w miejscowości Rybaki. Jak powiedział Krzysztof Potera, był to początek nowego rozdziału w historii polskiego przemysłu naftowego, zapoczątkowanego przez Ignacego Łukasiewicza. Dyrektor Potera dodał, że dzięki uruchomieniu nowej instalacji wzrośnie wydobycie ropy w PGNiG.
źródło: money.pl