Polacy ruszyli masowo do wypełniania wniosków o pieniądze na dzieci. Niestety, w wypełnionych formularzach – najczęściej tych składanych przez internet – zdarzają się błędy. Na część urzędnicy przymkną oko, inne wymagać będą złożenia wniosku raz jeszcze. I lepiej to zrobić, bo inaczej 500 zł na dziecko nam przepadnie!

Problemy z poprawnym wypełnieniem formularza mają głównie osoby, które postanowiły wniosek złożyć przez internet np. przez strony internetowe banków. I choć formularz ten nie różni się od druku dostępnego w urzędach, to właśnie we wnioskach on line najczęściej pojawiają się błędy. Jakie? Najczęściej zapominamy o wpisaniu danych pierwszego dziecka (jeśli staramy się o dodatek na drugie lub kolejne potomstwo), danych współmałżonka, numerów PESEL członków rodziny, podajemy zły adres i dane kontaktowe.

 

500+
Czy błąd we wniosku oznacza, że nie dostaniemy pieniędzy? Na część pomyłek urzędnicy będą mogli przymknąć oko – np. jeśli nie wpiszemy pełnych danych adresowych. W przypadku poważniejszych błędów – jeśli np. nie wpiszemy danych małżonka czy pierwszego dziecka każe nam wniosek uzupełnić.

Ministerstwo Rodziny i Pracy, w piśmie do samorządów wyjaśnia, by rodziców także mailowo prosić o uzupełnienie wniosku – jeśli to możliwe lub wypełnienie formularza na nowo (urzędnicy mogąwysyłać także powiadomienia pocztą). Co zrobić, jeśli dostaniemy z urzędu informację, że nasz wniosek zawiera błędy? Mamy dwa tygodnie na jego poprawienie. Jeśli tego nie zrobimy, w takiej sytuacji urząd nie przyzna nam dodatku na dziecko.

źródło: http://www.fakt.pl/politycy/500-zl-na-dziecko-tak-mozna-stracic-pieniadze,artykuly,623378.html

(Visited 190 times, 2 visits today)