Do szpitala w Bolesławcu (woj. dolnośląskie) trafił mężczyzna, który wypił wodę źródlaną „Żywioł Żywiec Zdrój”. Miał poparzony przełyk i jamę ustną. Służby twierdzą, że woda była skażona kwasem. Na razie badane są butelki w trzech miastach w Jeleniej Górze, jak i Mirosławcu i Bolesławcu, ale prokuratura nie wyklucza, że problem może być ogólnopolski. Wiadomo już, że skażona woda pochodziła z hurtowni w Bolesławcu. Poszkodowany Maciej Zielonka (31 l.) kupił zgrzewkę tej wody, w której znajdowało się 12 półlitrowych butelek. Były źle zafoliowane. Butelki pochodziły z różnych partii produkcyjnych. Część pochodziła z kwietnia, część z sierpnia.

– Działamy bardzo aktywnie od wczesnych godzin porannych, kiedy otrzymaliśmy sygnał o zdarzeniu. Oczywiście od razu podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu tej partii ze sprzedaży. Podjęliśmy wewnętrzne działania kontrolne i współpracujemy bardzo blisko z sanepidem, by wyjaśnić sytuację – powiedziała nam Martyna Węgrzyn, rzecznik prasowy firmy Żywiec Zdrój S.A.
żywiec żywioł

„Ustalono, że w zgrzewce zakupionej przez konsumenta znalazło się jedenaście butelek z partii produkcyjnej z 8. sierpnia (nr partii S: 08/08/08:49/3/1) i jedna z 20. kwietnia (S: 20/04/11:04/3/1). Oznacza to, że produkt nie był zapakowany oryginalnie przez Żywiec Zdrój.

Wstępne ustalenia inspekcji sanitarnej pozwalają stwierdzić brak powiązania bieżącej produkcji z zaistniałą sytuacją.

Bezpieczeństwo innych produktów oraz wody gazowanej z innych dni produkcji nie zostało w jakikolwiek sposób podważone – produkty są bezpieczne.” – podał Żywiec Zdrój w oświadczeniu.

Martyna Węgrzyn w rozmowie z Fakt24.pl przed godziną 15 poinformowała nas, że po kontroli udało się ustalić, że „cała partia z sierpnia jest potwierdzona jako bezpieczna. W tej chwili trwają prace nad weryfikacją partii kwietniowej”. Sprawę pod lupą ma nieustannie wrocławski sanepid.

– Sytuacja jest cały czas monitorowana. Trwają też kontrole w punktach dystrybucyjnych, czyli hurtowaniach, które tę wodę rozprowadzały – mówi nam Jadwiga Michalczyk, kierownik działu Higieny Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu. – Ta konkretne woda, po której spożyciu 31-letni mężczyzna trafił do szpitala, jest już zabezpieczona przez policję, a jej próbki zostaną przebadane w laboratorium Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Legnicy – dodaje. Prawdopodobnie, do legnickiego laboratorium trafią próbki z pięciu butelek. Michalczyk uspokaja, że dolnośląski sanepid odnotował tylko jeden taki niepojący przypadek.

busy do niemiec

Sprawą zajęła się także prokuratura i policja. Sanepid kontroluje wodę w Mirosławcu. – Prowadzimy w tej sprawie śledztwo. Wiadomo, że w zakupionej zgrzewce było 12 butelek wody. Trzy z nich otworzono. Całość została zabezpieczona i przekazana do Wrocławia na badania. Ze wstępnych ustaleń wynika, że w jednej z nich była mieszanina substancji chemicznych, w tym prawdopodobnie chloru – mówi nam Ewa Łomnicka, prokurator rejonowy w Bolesławcu.

Maciej Zielonka po prostu chciał napić się wody. Teraz grozi mu owrzodzenie jamy ustnej i przełyku. Lekarze mówią, że stan mieszkańca Bolesławca jest dobry, lecz rana będzie goiła się długo. – Wodę kupił mój ojciec w jednej z bolesławieckich hurtowni – mówi Maciej Zielonka ( 31 l.). – Zrobiłem łyka przed snem i wtedy zaczęło się moje piekło. Przełyk zaczął mnie strasznie bolec i piec, czułem się jakbym zjadł coś bardzo ostrego. Wypiłem kilka szklanek mleka, ale to nie pomogło. Wtedy mój ojciec wezwał karetkę – opowiada Maciej. W między czasie Maciej zaczął gorączkować. – W pewnym momencie było tak źle, że myślałem że już nie dojadę do szpitala – wyznaje 31-latek.
Policja podejrzewa, że w butelce mogła się znajdować substancja chemiczna. Ze wstępnych ustaleń śledczych wynika, że pan Maciej rzeczywiście napił się oryginalnie zapakowanej butelki. Ojciec Macieja Zielonki kupił wodę „Żywioł Żywiec Zdrój” w bolesławieckiej hurtowni. – Policja zabezpieczyła zgrzewkę, w której pozostało 10 fabrycznie zamkniętych butelek wody o pojemności 0,5 l oraz 2 nadpite butelki o tej samej pojemności – informują lokalne media. Oprócz tego śledczy zabezpieczyli wodę sprzedawaną w hurtowni i starają się dotrzeć do osób, które mogły kupić skażoną wodę.

źródło: fakt


(Visited 176 times, 2 visits today)