• Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział w wywiadzie dla „Bilda” w poniedziałek, że Niemcy nie powinni udawać męczenników
• Tususk uważa, że Niemcy nie zostali w kryzysie migracyjnym pozostawieni przez inne kraje Unii Europejskiej samym sobie
– Inne kraje – biorąc pod uwagę liczbę ludności – też przyjęły bardzo dużo uchodźców. Niemcy nie zostały pozostawione samym sobie i nie powinny udawać męczenników – powiedział Tusk. – Te zarzuty są tak samo nieprawdziwe, jak twierdzenie, że otwarte niemieckie granice spowodowały kryzys migracyjny – dodał polityk.

Tusk pochwalił Merkel za „próbę pogodzenia ze sobą poczucia odpowiedzialności, moralności i wartości” będące „fundamentem Europy”. – Jednak Europa też nie może przyjmować uchodźców bez żadnych ograniczeń; Niemcy też to zrozumiały – zastrzegł szef Rady UE.
BUSY DO NIEMIEC, Z ADRESU POD ADRES

Tusk określił zamknięcie granicy macedońsko-greckiej mianem punktu zwrotnego w kryzysie uchodźczym. Kolejnym krokiem była umowa UE-Turcja. – Obecnie sytuacja jest pod kontrolą – zapewnił.

W zeszłym roku do Niemiec przyjechało ponad 1,1 mln imigrantów z zamiarem uzyskania statusu azylanta bądź uchodźcy.

źródło: wp.pl