• Kolejny statek z migrantami zatonął u wybrzeży Libii
• Włoska straż przybrzeżna apeluje o pomoc do będących w pobliżu statków
• W wodzie ma być około 350 osób
• To już kolejny tragiczny wypadek na Morzu Śródziemnym
Na Morzu Śródziemnym, niedaleko wybrzeży Libii, zatonął w piątek statek z migrantami. Włoska straż przybrzeżna apeluje do będących w okolicy jednostek o udzielenie pomocy „350 osobom znajdującym się w wodzie”. Trwają poszukiwania kilkudziesięciu zaginionych.

Szef MSZ Włoch: 3,7 tys. migrantów uratowano w ciągu pięciu dni na morzu Włoskie okręty uratowały dotychczas 130 osób.

To trzeci taki wypadek na Morzu Śródziemnym w ciągu ostatnich dni. W środę w wyniku zatonięcia przeładowanego ludźmi dużego statku rybackiego zginęło co najmniej pięć osób, a ok. 100 uznano za zaginione. W czwartek kolejny wypadek łodzi doprowadził do śmierci 20-30 migrantów.
busy do holandii

Według AFP od poniedziałku do czwartku u wybrzeży Libii uratowano ponad 10 tys. migrantów. Jak zauważa AFP, z Libii uchodźcy przybywają falami – po okresach, gdy ich napływ maleje, następuje czas, w którym w podróż do Włoch wybierają się masowo. Choć w ostatnim tygodniu napływ ten znacząco wzrósł, liczba migrantów zarejestrowana od początku roku jest nieco niższa w porównaniu do tego samego okresu w ostatnich dwóch latach.
Według opublikowanych w środę danych Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców do samych Włoch od początku roku dotarło blisko 38 tys. migrantów. W tym samym czasie – jak poinformowała we wtorek Organizacja ds. Migracji – 1370 migrantów straciło życie, próbując dostać się do Europy przez Morze Śródziemne; to o 24 proc. mniej niż w tym samym okresie roku 2015.
źródło wp.pl