" />
Terroryzm to sposób myśleni

Fot. ks. Rafał Pastwa

Kto daje nam prawo byśmy mówili, że Belgowie płacą cenę za otwartość czy tolerancję? A jeśli u nas zdarzyłby się podobny zamach, to za co zapłacilibyśmy cenę?

Na każdym kroku słyszę, że Belgowie płacą cenę za otwartość i tolerancję. Za chwilę czytam, że religia muzułmańska to zło i szatan wcielony. Ktoś inny powtarza, że tam, gdzie się niszczy chrześcijaństwo – tam wchodzi sekularyzm, potem islam, który dobija wszystkich i wszystko.

Oglądaj mecze Ligi Mistrzów na CANAL+ SPORT do 3 miesięcy bez opłat.

Tymczasem za zło odpowiada konkretny człowiek, z imieniem i twarzą. Zło nie jest przypisane do konkretnej narodowości, wspólnoty, pochodzenia, religii czy bez-religii.

Człowiek zabija drugiego, nie system, nie religia, nie narodowość. Zaczyna się od tego, że myślimy o innym, obcym, różnym od nas człowieku – gorzej. Potem są dowcipy, później już nie ma dowcipów, jest coś o wiele gorszego.

Łatwo winą za śmierć ludzi, za burzenie pokoju i ładu obarczyć system, religię czy Boga. Ale to nic nie da. Zawsze winny jest człowiek, sprawca czynu.

I jeszcze jedno. Chrześcijanin nie powinien mówić, że oto Belgowie płacą cenę za otwartość i tolerancję. To sprzeczne z Ewangelią.

Ale kogo dzisiaj obchodzi Ewangelia. Liczy się prawda jedyna, ta nadwiślańska, podszyta strachem, która każe nam myśleć o nas lepiej niż o mieszkańcach Belgii, Francji, Holandii itd.

Liczba wiernych w polskich kościołach nie decyduje o wyższości naszego chrześcijaństwa nad chrześcijaństwem Belgów. Statystyka, przypomina to nawet sam papież, nie stanowi żadnej podstawy. Liczy się właśnie wrażliwość i otwartość na innych.

Bądźmy solidarni z mieszkańcami Belgii, nie próbujmy ich pouczać patrząc na ich dramat z bezpiecznej odległości.

Bezpieczeństwa i pokoju nie zapewni żadna religia, ani prawo, nawet mury i zasieki na granicach wsparte mundurowymi. Może to sprawić jedynie rozum, który pojmie, że wszyscy ludzie są równi wobec siebie, że nie ma na tym świecie istot lepszych i gorszych.

źródło: natemat.pl
Reklama
Newsy
REKLAMA
OBSŁUGIWANE REGIONY W HOLANDII

- Den Helder - Harlem - Amsterdam - Lejda - Haga - Amsterdam - Rotterdam - Alemre - Huizen - Utrecht - Gouda - Dordrecht - Zeist - Amersfoort - Zeist - Arnhem - Apeldoorn - Epe - Deventer - Tilburg - Breda - Rossendal - Beregem op Zoom - Eindhoven - Venlo - Helmond - Best - Roeromnd

CODZIENNIE DO HOLANDII
OBSŁUGIWANE REGIONY W POLSCE

- ZACHODNIOPOMORSKIE - POMORSKIE - WARMIŃSKO-MAZURSKIE - LUBELSKIE - PODKARPACKIE - ŚWIĘTOKRZYSKIE - MAŁOPOLSKIE - ŚLĄSKIE - DOLNOŚLĄSKIE - OPOLSKIE

Polska
niemcy

- Berlin - Poczdam - Drezno - Lipsk - Halle - Magdeburg - Hanower - Brema - Bielefeld - Padeborn - Monachium - Norymbergia - Munster - Dortmund - Essen - Dusseldorf - Kolonia - Bonn - Frankfurt nad Menem - Manheim - Heidelberg - Stuttgart - Monachium

Niemcy
belgia

- Burgia - Knokke Heist - De Hann - Gandawa - Antwerpia - Bruksela - Namur - Charleroi - Mons - Kortrijk - Popreinge

belgia
Tagi
Loading...