1. Terroryści z Państwa Islamskiego opuścili Syrię, są w drodze do Europy
2. Zamachami zagrożone są Francja i Belgia – piszą belgijskie media
3. Powołują się na notę policji. Wymieniono cele ataków, m.in. restauracje

Do belgijskich służb policyjnych rozesłano wewnętrzną notę, w której ostrzeżono je przed nieuchronnym zagrożeniem terrorystycznym w Belgii i we Francji. Ponad tydzień temu grupa bojowników wyruszyła do Europy z Syrii, przez Turcję i Grecję – informują w środę media w Belgii. Do noty dotarły belgijskie dzienniki „Sudpresse” i „Derniere Heure”. Dżihadyści podróżują łodzią. Nie mają paszportów – czytamy.

Jakie są cele ataków?

„Osoby te podzieliły się na dwie grupy – jedna wyruszyła do Belgii, a druga do Francji, by w dwuosobowych zespołach dokonać zamachów w różnych miejscach” – przekazano w nocie. Wśród celów ataków wymieniono „centrum handlowe, amerykańską sieć restauracji i komisariat”. „Osoby te już są w posiadaniu niezbędnej broni, a ich akcja jest nieuchronna” – dodano.
niedziela-2
Siły bezpieczeństwa potwierdzają

Według dziennika „Le Soir” belgijskie rządowe centrum analizy zagrożeń (OCAM) „zasadniczo potwierdza” istnienie noty. Szef OCAM Paul Van Tigchelt wyjaśnił, że władze nie uznały, iż konieczne jest podniesienie poziomu zagrożenia w kraju. Obecnie w Belgii obowiązuje trzeci poziom zagrożenia w czterostopniowej skali. Agencja Reutera podaje, że źródło w siłach bezpieczeństwa potwierdziło informację o ostrzeżeniu przed planowanymi zamachami w Belgii i we Francji.
źródło: gazeta.pl