Jak donosi „prawdaobiektywna.pl władze Lund na południu Szwecji zgłosiły propozycję pilotażowego programu „rehabilitacji” byłych bojowników tzw. Państwa Islamskiego. Ma on umożliwić im „integrację ze społeczeństwem” szwedzkim. Dżihadyści, którzy powrócili z Bliskiego Wschodu mieliby otrzymać pełną opiekę socjalną.


Anna Sjöstrand, urzędniczka z Lund, twierdzi, że choć takie pomysły mogą wzbudzać kontrowersje, to byli terroryści byliby tak samo traktowani jak „powracający do społeczeństwa” przestępcy czy np. członkowie organizacji neonazistowskich. Według urzędniczki taniej jest przywrócić taką osobę społeczeństwu niż doprowadzić do jej odrzucenia. Dżihadyści powracający z Bliskiego Wschodu powinni mieć możliwość otrzymania takiej samej pomocy. Uważa, że takie osoby, jak, np. narkomanie czy wychodzący z więzienia powinni otrzymać szanse.” Każdy ma prawo dokonać złego wyboru, ale trzeba zrobić wszystko, aby pomóc wrócić na prawidłową ścieżkę” przekonywała urzędniczka.

Busy do Holandii, Belgii oraz Holandii

Według założeń programu byli bojownicy ISIS mieliby otrzymywać od państwa wsparcie finansowe (m.in. znaczne ulgi podatkowe), darmowe mieszkania socjalne, dostęp do edukacji i pomoc w znalezieniu pracy czy zrobienia prawa jazdy. Według szwedzkich urzędników pozwoliłoby to zmniejszyć ich radykalizm.

Pomysł nie spodobał się sporej części Szwedów. Twierdzą, że takie podejście do dżihadystów to kpina z ofiar zamachów terrorystycznych. Wielu uważa też, że tacy ludzie w ogóle nie powinni przyjeżdżać do ich kraju. Utrzymują, że należy ich osądzić i umieścić w więzieniach, a nie przyznawać opiekę socjalną. Według szacunkowych danych do Szwecji powróciło około 140 z 300 bojowników ISIS, którzy wyjechali na wojnę w Iraku i Syrii.

źródło: prawdaobiektywna.pl

(Visited 108 times, 4 visits today)