Chris Hedges, amerykański dziennikarz, pisarz i korespondent wojenny, laureat Nagrody Pulitzera, w portalu Truthdig.com opublikował szokujący artykuł o Polsce. Rząd PiS nazwał w nim „nowymi faszystami”. Prawicowe media piszą o skandalu i manipulacji, bo Hedges jest współpracownikiem proputinowskiej telewizji informacyjnej Russia Today.Chris Hedges, który był m.in. wieloletnim korespondentem zagranicznym „New York Timesa”, w swoim mocnym tekście opublikowanym na łamach Truthdig.com pisze, że „polski rząd promuje ideologię neofaszystowską”. Wskazuje jednocześnie, że podobne ruchy rosną w siłę także na Węgrzech, we Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Danii, Szwecji i Grecji i określa je jako „wściekle ksenofobiczne, rasistowskie, islamofobiczne i homofobiczne”. Stwierdza też, że prezes PiS Jarosław Kaczyński, rządzi Polską, jakby była jego „prywatnym lennem”, a Beata Szydło i Andrzej Duda to „marionetki polityczne”.Amerykański dziennikarz wskazuje, że Polska, podobnie jak Węgry, Słowacja i Czechy, oparła się przyjęciu uchodźców z Syrii. Hedges pisze, że partia rządząca w odniesieniu do imigrantów z Bliskiego Wschodu używa określeń, które przypominają przedwojenną retorykę antysemicką. „Imigranci są potępiani jako przenoszący choroby, przedstawiani jako gwałciciele, oddający się barbarzyńskim praktykom religijny” – czytamy. Autor wspomina, że gdy Jan Tomasz Gross potępił tę „kampanię nienawiści”, zauważając, że ma wiele wspólnego z antysemityzmem oraz stwierdził, że „Polacy zamordowali w czasie wojny więcej Żydów niż Niemców” (takie słowa padły w artykule Grossa, opublikowanym w niemieckim „Die Welt” – przyp. red.), podjęto wobec niego kroki prawne.
Hedges pisze też o Muzeum Powstania Warszawskiego i zauważa, że nie ma w nim mowy o „zbrodniach polskiego antysemityzmu”, choć placówka – wedle słów Hedgesa – miała „po części powstać w reakcji na książkę ‚Sąsiedzi’ Grossa, która ukazała się w 2000 r.”. Z artykułu możemy się też dowiedzieć, że zbrodni podobnych do tej w Jedwabnem było w naszym kraju „dziesiątki”, a „domy zamordowanych Żydów były natychmiast plądrowane”. Hedges przywołuje też w tekście postać Marka Edelmana, ostatniego dowódcy powstania w getcie warszawskim i jego rzekome słowa, że „on i inni ocaleni z getta Żydzi musieli walczyć u boku komunistycznej Armii Ludowej, ponieważ Armia Krajowa nie przyjmowała Żydów i nie chciała dać im broni”. Odnotowuje również, że w czasie wyborów prezydenckich w 1990 r., w których konkurowali Lech Wałęsa i Tadeusz Mazowiecki, Wałęsa zasugerował, że Tadeusz Mazowiecki jest Żydem. Mowa jest też o minister edukacji Annie Zalewskiej i ministrze obrony Antonim Macierewiczu, którzy „także negowali to, że Polacy odpowiadali za pogrom kielecki, w którym co najmniej 40 Żydów zostało oskarżonych o mord rytualny i zamordowanych przez katolickich mieszkańców miasta”.
Niedziela do Polski
Bulwersujący artykuł amerykańskiego dziennikarza wywołał burzę. Prawicowe media i publicyści atakują autora wskazując, że Hedges w przeszłości był oskarżany o plagiat. Zarzucano mu, że w swojej karierze miał nadmiernie inspirować się twórczością Matta Katza, Naomi Klein, Neila Postmana, Ernesta Hemingwaya oraz Petry Bartosiewicz. Te zarzuty nie znalazły jednak potwierdzenia. Oburzeni tekstem wskazują jednocześnie, że dziennikarz współpracuje z założoną przez rosyjski rząd ogólnoświatową wielojęzyczną telewizją informacyjną Russia Today. Hedges prowadzi w RT, która jest krytykowana za proputinowskie nastawienie oraz wspieranie teorii spiskowych, program pt. „On Contact”.

O artykuł Hedgesa została zapytana na wtorkowej konferencji prasowej także premier Beata Szydło. – To artykuł zbudowany na oczywistych oszczerstwach i kłamstwach – odniosła się do tekstu Beata Szydło.

źródło: fakt.pl


(Visited 196 times, 2 visits today)