Jak podaje prawdaobsolutna.pl John Swinney, szkocki minister edukacji  zapowieda, że przyjrzy się pomysłowi wprowadzenia języka polskiego do szkół. Rząd rozważa taką możliwość, i zapewnia, że pomimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, Polacy wciąż są w Szkocji mile widziani.

Obecnie w szkockich szkołach naucza się języka francuskiego i niemieckiego. Podczas debaty dotyczącej Brexitu i sytuacji, w jakiej znaleźli się obcokrajowcy na terenie Szkocji, minister edukacji, John Swinney został zapytany m.in. o możliwość wprowadzenia do szkół języka polskiego.

busy holandia polskaJohn Swinney oświadczył, że to istotny problem. Ma on świadomość, jak wielką rolę odgrywają w jego kraju Polacy. Według statystyk w Szkocji mieszka około 70. tys. Polaków, z czego ok. 12 tys. stanowią dzieci. Polacy są najliczniejszą mniejszością narodową. W niektórych częściach Szkocji polskie dzieci stanowią nawet 7% uczniów, a w konkretnych szkołach nawet 30%. Wprowadzenie języka polskiego do szkół na pewno byłoby kolejnym argumentem dla Polaków do pozostania w tym kraju.Stowarzyszenie Promocji Języka Polskiego za Granicą w Edynburgu w poprzednim roku opublikowało raport, z którego wynika, że język polski jest najczęściej słyszanym językiem obcym przez Szkotów . Analiza wprost udowadnia, że włączenie języka polskiego do programu szkockich szkół byłoby ważne nie tylko dla Polonii, ale miałoby również pozytywne efekty m.in.

Źródło: prawdaobiektywna.pl

(Visited 67 times, 1 visits today)