Mimo tego, że od ćwierćfinałowego spotkania Polaków z reprezentacją Portugalii minęło już kilka dni, wśród kibiców nie gasną emocje. Internauci komentują przede wszystkim rzut karny Jakuba Błaszczykowskiego, podczas którego portugalski bramkarz Rui Patricio miał wyjść za linię bramkową łamiąc w ten sposób przepisy. Głos w sprawie tego typu sytuacji zabrał słynny sędzia Pierluigi Collina.

+48 533 123456Jeden z internautów wskazał na Twitterze, że by gol z zrzutu karnego został zaliczony, bramkarz drużyny przeciwnej powinien stać na linii bramkowej. Jak zauważył, podczas serii rzutów karnych w meczu Polska-Portugalia, doszło do błędu. Gdy karnego wykonywał Jakub Błaszczykowski, bramkarz Portugalii „odskoczył od linii”, więc strzał powinien zostać powtórzony – zauważył internauta.

Bardzo podobna sytuacja miała też miejsce w fazie grupowej tegorocznych Mistrzostw Europy. Podczas spotkania Chorwacja-Hiszpania karnego wykonywał Sergio Ramos, a strzał powstrzymał bramkarz Chorwacji Danijel Subasić. Chorwat wyszedł wtedy o prawie dwa metry przed linię bramkową.

„To był błąd, a to się niestety czasami zdarza”

niedziela do polski

I właśnie do tej sytuacji odniósł się szef sędziów UEFA, legendarny sędzia Pierluigi Collina. – Zasada jest prosta. Jeśli podczas wykonywania rzutu karnego, bramkarz nie stał na linii, a gol nie padł, wówczas „jedenastkę” należy powtórzyć – tłumaczył w trakcie spotkania z mediami. Sędzia dodał, że „za takie zachowanie bramkarz powinien otrzymać żółtą kartkę, a drużyna, która wykonywała rzut prawo do ponownego strzału”.

busy w poniedziałek do polski

– Niestety, podczas meczu Chorwacji i Hiszpanii doszło do błędu. Zespół sędziowski nie zauważył zachowania Chorwata. To był błąd, a błędy się czasem zdarzają. Poza tym, zarówno ten mecz, jak i wszystkie inne spotkania turnieju były sędziowane dobrze – podkreślił Collina.
Zmiany w zasadach wykonywania „jedenastek”
Tuż przed rozpoczęciem Euro 2016 Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB) dokonała istotnych zmian w przepisach gry w piłkę nożną. Część dotyczyła wykonywania rzutów karnych. Zgodnie z nowymi przepisami, wykonujący go piłkarz nie może zmieniać rytmu biegu i zatrzymywać się przed oddaniem strzału. Za takie zachowanie grozi upomnienie oraz anulowanie „jedenastki”. Z kolei bramkarze za przekroczenie linii bramkowej przed uderzeniem mają być karani żółtą kartką. W taki przypadku, jeśli nie padła bramka, strzał ma być powtórzony.

niedziela do polski

źródło: wprost.pl

(Visited 8 552 times, 1 visits today)