Jedną z atrakcji w poruszaniu się po holenderskich drogach na pewno jest świecący w ciemności 500-metrowy odcinek autostrady

Farba, którą pokryto fragment autostrady N329 zawiera fluorescencyjne cząstki, które za dnia absorbują energię ze światła słonecznego, a następnie uwalniają ją, świecąc w ciemności na zielono nawet przez 10 godzin. Pasy są na tyle jasne, że można je wykorzystywać zamiast ulicznych latarni.

busy holandia polska

Pomysł opracował holenderski artysta Daan Roosegaarde. Przy jego realizacji współpracowała firma budowlana Heijmans.

Daan Roosegaarde komentował na antenie stacji BBC: Rząd tnie koszty i rezygnuje z ulicznego oświetlenia, a energia staje się o wiele ważniejsza niż kiedykolwiek mogliśmy sobie to wyobrazić. Droga oświetlona za pomocą specjalnej farby jest o wiele bardziej bezpieczna i ekologiczna.

Firma Heijmans argumentuje, że specjalne, fluorescencyjne pasy są alternatywą dla nowoczesnych dróg, zastosowanie nowych technologii pozwoli kierowcom  lepiej testować ich działanie. W przyszłości podobne farby mogą być wykorzystane do stworzenia sieci interaktywnych dróg. Pozwoli to na umieszczanie na pasach odpowiednich znaków i symboli, które będą się aktywować np. jedynie przy określonej temperaturze czy wilgotności.

Daan Roosegaarde jest znany jako twórca różnych zwariowanych projektów, w tym m.in. inteligentnego stroju, który staje się przezroczysty, gdy osoba, która ma go na sobie, odczuwa podniecenie.

na2

na3

 

(Visited 77 times, 4 visits today)