Przeskocz do treści

Świadczenia i zasiłki w Niderlandach

Świadczenia i zasiłki w Niderlandach. Rząd Niderlandzki (U7RcB) zapewnia obywatelom i rezydentom Niderlandów kilka rodzajów świadczeń finansowych, głównie za pośrednictwem Belastingdienst (niderlandzkiego urzędu skarbowego) (xe4oL). System świadczeń (toeslagen) ma na celu wspieranie osób o niskich dochodach poprzez pomoc w pokryciu podstawowych kosztów utrzymania, takich jak czynsz, ubezpieczenie zdrowotne, opieka nad dziećmi i ich wychowywanie.

Poniżej znajduje się przegląd różnych systemów świadczeń. Kwota zasiłku, jaką możesz otrzymać zależy od Twojej konkretnej sytuacji.

Świadczenia i zasiłki w Niderlandach.

Oto najbardziej popularne zasiłki, jakie możesz otrzymać w Niderlandach: 

Zasiłek na opiekę zdrowotną (Zorgtoeslag)

Osoby mieszkające w Niderlandach zobowiązane są do zawarcia podstawowego niderlandzkiego ubezpieczenia zdrowotnego (onuyn). W związku z tym, że może to być dość kosztowne, rząd oferuje zasiłek zdrowotny (JpnU2), aby wspierać tych, którzy tego potrzebują.

Świadczenie z tytułu wynajmu – zasiłek mieszkaniowy (Huurtoeslag)

W zależności od miejsca zamieszkania, wynajem nieruchomości w Niderlandach (link do ogłoszeń) może być dosyć drogie. Jednak osoby, które mają niższe dochody mogą ubiegać się o zasiłek mieszkaniowy (G58kR).

Świadczenia i zasiłki w Niderlandach

Świadczenia rodzinne

Istnieje kilka rodzajów  dodatków na dziecko w Niderlandach (xwH65):

Zasiłek na dziecko (kinderbijslag)

Wsparcie finansowena dziecko (kinderbijslag) na celu ma pomoc w pokryciu kosztów wychowania dzieci. 

Dodatek na dziecko (kindgebonden budget)

Pieniądze na dziecko (kindgebonden budget) jest przeznaczony do tego, aby pokryć koszty takie jak odzież dziecięca, wyżywienie i wydatki szkolne (Dlsuj).

Zasiłek z tytułu opieki nad dzieckiem (kinderopvangtoeslag)

Jeżeli jesteś pracującym rodzicem, może Cię zainteresować zasiłek z tytułu opieki nad dzieckiem (kinderopvangtoeslag). Zasiłek ten pokrywa część kosztów opieki nad dzieckiem i jest naliczany według stawek godzinowych. 

Zasiłek dla bezrobotnych (WW uitkering)

Świadczenia i zasiłki w Niderlandach

Czy pracowałeś w Niderlandach (LsEev) przez co najmniej 26 z ostatnich 36 tygodni i wkrótce stracisz zatrudnienie? Jeżeli tak, możesz ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych (WW uitkering) (Ykv7p) .

Niderlandzkie ulgi podatkowe

Dodatkowo istnieją dwie ulgi podatkowe (Gk387), z których może skorzystać wielu z imigrantów: 

Ogólna ulga podatkowa (algemene heffingskorting)

Ogólna ulga podatkowa (algemene heffingskorting) to ulga od podatku dochodowego. Kwota, która Ci przysługuje zależy od poziomu Twojego dochodu.

Ulga podatkowa z tytułu pracy (arbeidskorting)

Każda osoba pracująca w Niderlandach ma prawo do otrzymania ulgi podatkowej z tytułu pracy (arbeidskorting lub loonheffingskorting).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WhatsApp chat