Przeskocz do treści

Studia w Holandii

Studia w Holandii. Szkolnictwo wyższe znane jest ze swojego międzynarodowego podejścia oraz wysokiej jakości. Kraj ten posiada jedną z największych w Europie ofert studiów anglojęzycznych, dzięki czemu studia w Holandii są bardzo interesujące dla emigrantów.

Wyjaśnienie systemu holenderskiego szkolnictwa wyższego

Po ukończeniu HAVO (5-letnia średnia szkoła ogólna) lub VWO (6-letnia szkoła średnia przygotowująca do studiów wyższych), studenci mogą kontynuować naukę w Niderlandach na uniwersytecie badawczym lub na uniwersytecie nauk stosowanych w celu uzyskania dyplomu licencjackiego (HBO or WO), magisterskiego lub stopnia doktora nauk.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź naszą zakładkę o edukacji wyższej w Niderlandach (D79xf).

Czesne i koszty kształcenia w ramach szkolnictwa wyższego w Niderlandach

Szkolnictwo wyższe w Niderlandach nie jest bezpłatne. Jednak jest dotowane przez Rząd niderladzki (U7RcB). Dzięki czemu jest przystępne dla niderlandzkich studentów, a także dosyć dostępne dla studentów międzynarodowych. Dowiedz się więcej o opłatach za naukę i kosztach szolnictwa wyższego w  Niderlandach.

Stypendia dla studentów międzynarodowych studiujących w Niderlandach

Istnieje wiele rodzajów stypendiów dla emigrantów, włączając w to Holland Scholarship oraz program Erasmus.

Studia w Holandii

Kalendarz akademicki dla uniwersytetów niderlandzkich

Rok akademicki dla holenderskich uniwersytetów i uczelni rozpoczyna się we wrześniu i trwa do końca czerwca następnego roku. Rok podzielony jest na dwa semestry. A drugi z nich rozpoczyna się na początku lutego. Jest również dwutygodniowa przerwa na Boże Narodzenie i Nowy Rok.

Holendwrski dyplomy i kwalifikacje

System niderlandzki nie różni się znacznie od europejskiego systemu studiów, więc możliwe jest uzyskanie następujących stopni naukowych:

 • licencjackie
 • magisterskie
 • doktorskie
 • badania podoktoranckie

Studia w Holandii: Niderlandzki system kredytowy (ECTS scheme)

Podobnie jak w większości europejskich systemów edukacyjnych, miarą średniego nakładu pracy osoby uczącej się w Niderlandach są punkty ECTS (Europejski System Transferu Punktów). W przypadku, gdy nie jesteś zaznajomiony z systemem ECTS:

 • Średni nakład pracy studenta to umowny czas, jakiego przeciętny student potrzebuje, aby osiągnąć cele programu. Obejmuje on wykłady, seminaria, zadania, prace laboratoryjne, indywidualny tok studiów i egzaminy.
 • System punktowy ECTS jest wykorzystywany do porównywania/oceny różnych uczelni. Programów, przedmiotów, modułów, prac dyplomowych, a nawet kwalifikacji studentów.
 • Punkty przyznawane są dopiero po ukończeniu danego przedmiotu/programu.

Ocenianie na uniwersytetach w Holandii

Niderlandzki system ocen waha się od 1 (bardzo słaby) do 10 (wybitny). A 5,5 to minimum zaliczenia. Podczas gdy skala ocen wynosi od 1 do 10, oceny od 1 do 3 oraz 9 i 10 nie są często wystawiane.

Należy pamiętać, że pożądane oceny zależą również od rodzaju programu/studium, które się odbywa. Na przykład, średnia 7,5 może być ponadprzeciętna dla studiów magisterskich, jednak już dla studiów doktoranckich nie jest ona aż tak dobra.

Wymaganie wstępne, aby móc kształcić się na uniwersytetach w Niderlandach

Studia w Holandii

Po pierwsze, należy skontaktować się z biurem międzynarodowym uczelni. Którą jesteś zainteresowany. Aby sprawdzić, czy stopień naukowy (uzyskany w kraju ojczystym) jest uznawany w Niderlandach. Jeżeli tak, to może być to konieczne:

 • Pozwolenie na pobyt jeżeli nie jesteś obywatelem EU / EOG lub Szwajcarii.
 • Wystarczający poziom języka angielskiego: TOEFL (minimum 550 punktów na teście w wersji papierowej. A 213 na teście w wersji internetowej), IELTS (minimalna średnia 6), GMAT lub GRE (minimalna średnia w wysokości 7-7,5 (dyplom zagraniczny).
 • Aby dostać się na wybraną uczelnię musisz na nią zaaplikować. Uczelnie mogą odrzuć Twoją aplikację lub poprosić Cię o wykonanie dodatkowych testów, jeżeli stwierdzą, że nie posiadasz pełnych kwalifikacji.
 • Jeżeli ukończyłeś program studiów w Niderlandach musisz wykazać się dobrą znajomością języka niderlandzkiego. Większość z uniwersytetów ma w ofercie kursy języka niderlandzkiego jako drugiego języka. Dzięki którym możesz udowodnić, że opanowałeś ten język na wystarczającym poziomie.

Wymagane średnie wyniki różnią się w zależności od uczelni i kierunku studiów. Należy również pamiętać, że w przypadku niektórych programów liczba kandydatów jest znacznie wyższa niż liczba dostępnych miejsc. W tym przypadku odbywa się procedura selekcji.

Wybierz swoje studia w Holandii

1 myśl na “Studia w Holandii

 1. Pingback: Pozwolenie na pobyt w Niderlandach - busydoholandii.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WhatsApp chat