Zwykły telefon łatwo zmienić w prawdziwy komputer pokładowy kierowcy. Wystarczy dograć odpowiednie aplikacje. Podpowiedzą trasę, zlokalizują tanie stacje paliw, ostrzegą przed fotoradarami czy kolizją a nawet nauczą jeździć ekonomicznie. Podpowiadamy jakie aplikacje dla kierowcy, warto nagrać na telefon.

Funkcje, jakie mogą spełniać dzisiejsze telefony, są w zasadzie nieograniczone. Wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację, by smartfon zmienił się w poziomicę, portfel czy osobistego trenera. Telefon bardzo dobrze sprawdzi się też w roli dziennika pokładowego kierowcy. Wybraliśmy kilka aplikacji, które usprawnią codzienne korzystanie z samochodu.

Nawigacja samochodowa

To pozycja obowiązkowa dla każdego posiadacza smartfona z GPS. W marketach z aplikacjami dostępnych jest wiele różnych programów, które wytyczą drogą i poprowadzą kierowcę do celu. Bezpłatnie można skorzystać z Google Maps czy Map Factor Navigator. W pierwszym przypadku konieczne jest jednak połączenie z internetem, bo program na bieżąco pobiera mapy. Map Factor działa w wersji offline, dzięki czemu skorzystamy z niego także tam, gdzie nie będzie zasięgu. Program zawiera bogaty pakiet map, w tym mapę Polski.

Mapy są uaktualniane przez wolontariuszy, więc niestety nie wszędzie są precyzyjne. Alternatywą mogą być profesjonalne mapy znane ze standardowych nawigacji samochodowych: AutoMapa czy MapaMap. Obie są jednak płatne.

Busy do Holandii, Belgii oraz Holandii

Asystent kierowcy

Yanosik to bezpłatna aplikacja, która również z powodzeniem może posłużyć za nawigację samochodową. Jej możliwości są jednak znacznie szersze. Program wykorzystuje element społecznościowy, ostrzega przed fotoradarami, a baza danych o zdarzeniach na drodze aktualizowana jest przez samych użytkowników aplikacji. Dodawanie zagrożeń do bazy jest proste – wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk. Na przykład w momencie, gdy mijamy fotoradar. Program wytycza i optymalizuje na bieżąco trasę w oparciu o aktualną sytuację na drogach. Osoba korzystająca z Yanosika dostaje ponadto powiadomienia o zagrożeniach na trasie. Yanosik to w zasadzie nowoczesny odpowiednik klasycznego CB radia.

 

Asystent wykorzystujący rozszerzoną rzeczywistość

iOnRoad Augmented Driving to aplikacja, która wykorzystuje technikę tzw. rozszerzonej rzeczywistości (augmented reality). Telefon zamontowany na przedniej szybie zamienia się dzięki programowi w kontrolera ruchu. Ostrzega dźwiękiem, kiedy zbliżymy się za blisko do poprzedzającego nas samochodu lub zjedziemy z naszego pasa ruchu. Program informuje o prędkości oraz rejestruje przebytą trasę. Jak działa program można zobaczyć na filmie:

Aplikacje do opłacania postoju

Koniec z szukaniem drobnych na parkometr. Przypomocy aplikacji możemy opłacić postój w większości miast na terenie kraju. Taką funkcję oferują SkyCash (mobiParking), moBILET i mPay. Aplikacje działają na podobnych zasadach, ale warto sprawdzić, czy dane miasto obsługiwane jest przez SkyCasha, czy na przykład tylko przez moBILET. Przykładowo we Wrocławiu zapłacimy SkyCashem, ale nie zapłacimy moBILETEM. I odwrotnie: w Radomiu zapłacimy moBILETEM, ale nie zapłacimy SkyCashem. Każda aplikacja posiada przypisany rachunek techniczny, który trzeba zasilić wcześniej dowolną kwotą (na zasadzie pre-paid).

 

W momencie, gdy rozpoczynamy postój, trzeba wcisnąć odpowiednią funkcję w aplikacji i zrobić to samo, gdy kończymy. Aplikacja naliczy nam rzeczywiste koszty parkowania za określony czas. Za jej pomocą można też zdalnie przedłużyć czas parkowania bez konieczności wkładania nowego biletu za szybę. Trzeba jednak pamiętać, że gdy płacimy telefonem, musimy odpowiednio oznaczyć nasz samochód. Za szybą musi znajdować się informacja dla kontrolera, że płacimy za pomocą mPay czy moBILETU. Można napisać samemu lub wydrukować ze strony internetowej.

Aplikacje rejestrujące zużycie paliwa

Warto zainstalować program, w którym będziemy mogli notować wydatki ponoszone na samochód. Tu z powodzeniem nadadzą się motoLog, FuelLog – Car Management czy Fuelio: paliwo i koszty. Każdy z programów pozwoli notować tankowania i oblicza zużycie paliwa na podstawie liczby przejechanych kilometrów. Użytkownicy motoLog mogą przypisać kilka typów paliwa do jednego auta. To przydatna funkcja zwłaszcza dla posiadaczy samochodów wyposażonych w instalację gazową. Można bowiem odrębnie rejestrować tankowanie PB i LPG. W statystykach program pokaże, ile paliwa zużywa auto na sam rozruch z benzyny, ile jeżdżąc na gazie oraz poda łączne koszty. Aplikacje pozwalają ponadto notować inne koszty ponoszone na samochód.

 

Czarna skrzynka w samochodzie

Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się samochodowe rejestratory wideo montowane na przedniej szybie. Kamera nagrywa ruch pojazdu, a nagranie może stać się nieocenionym dowodem w przypadku kolizji na drodze. Taką samą funkcję może spełniać aplikacja mobilna, na przykład AutoGuard Blackbox. Użytkownik może dowolnie definiować, jakie momenty nagrania zapisuje program i ile miejsca przeznacza na nagrania. W przypadku kolizji program wyświetla numer alarmowy oraz zapisuje dokładne miejsce zdarzenia na mapie za pomocą GPS.

 

Aplikacja niezbędna w przypadku kolizji

ICE to skrót od „In Case of Emergency”. Aplikacja ICE Card zawiera podstawowe informacje o posiadaczu telefonu – jego imię i nazwisko oraz numery telefonów, pod które należy zadzwonić w razie wypadku. Pozwala też zapamiętać dodatkowe informacje o właścicielu telefonu: grupę krwi, alergie i choroby przewlekłe. Warto wyciągnąć taki program na pulpit telefonu. Kiedy dojdzie do wypadku, każda chwila może decydować o przeżyciu. Program ułatwi ratownikom znalezienie najważniejszych informacji o poszkodowanej osobie.

 

Aplikacja do lokalizowania samochodu

Dla osób, które często „gubią” samochód w obcym mieście, użyteczną aplikacją może okazać się MyCar Locator. To program, który pozwoli zapisać na mapie, gdzie zostawiliśmy samochód. Przyda się zwłaszcza przed wakacjami, kiedy to często odwiedzamy nieznane nam miejsca. Po kilku godzinach zwiedzania czasami trudno szybko odnaleźć miejsce, gdzie zaparkowaliśmy. Aplikacja szybko pozwoli zlokalizować auto i wytyczy trasę powrotną.

 

Aplikacja do diagnostyki samochodowej

Torque PRO to aplikacja przydatna osobom, które lubią wiedzieć, co się dzieje w danej chwili z ich samochodem. Użytkownik może rejestrować obroty silnika, mierzyć przyspieszenie i odczytywać błędy komputera pokładowego. Do komunikacji z komputerem przez interfejs OBD2 wykorzystywany jest Bluetooth, ale kierowca musi dokupić też specjalny adapter. Cena takiego urządzenia zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych.

 

Aplikacja do eko jazdy

Program EcoDrive Free Speedometer jest aplikacją służącą do nauki tzw. eko drivingu, czyli sztuki ekonomicznego użytkowania samochodu. Program wykorzystuje odbiornik GPS. Na podstawie prędkości auta i sposobów przyspieszania oblicza wskaźnik efektywności ruchu. Podpowiada użytkownikowi, w jakich sytuacjach może zmniejszyć zużycie paliwa oraz jak poprawić swój styl jazdy.

 

Jeśli chcemy wykorzystywać telefon jako asystenta kierowcy, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim nawigacje czy programy asystujące podczas jazdy są jedynie aplikacjami wspomagającymi i nie powinniśmy polegać tylko i wyłącznie na ich wskazaniach. Należy zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. Aplikacje nie powinny też w żadnym wypadku odciągać uwagi od sytuacji na drodze. Warto dopasować powiadomienia w ten sposób, by nie straszyły nagłymi komunikatami i nie rozpraszały uwagi kierowcy. Jeśli chcemy wykorzystać telefon w roli komputera pokładowego, powinniśmy też zaopatrzyć się w porządny uchwyt (najlepiej dopasowany do konkretnego modelu telefonu) oraz ładowarkę samochodową. Bez niej nie ma nawet co planować dłuższych podróży, bo aktywny moduł GPS i stale podświetlony ekran szybko wyczerpią baterię.

źródło: bankier.pl

(Visited 53 times, 1 visits today)