„Golonka peklowana”, tradycyjny, wielkopolski przysmak znika ze sklepów i restauracji – informuje Portal Spożywczy. Przyczyną są przepisy Unii Europejskiej, do których stosują się polskie służby sanitarne. Dlaczego eurokratom przeszkadza golonka?To prawdziwy zamach na polską tradycyjną kuchnię. Unia Europejska zakazała sprzedaży golonki peklowanej, ponieważ w tak przyrządzonym mięsie znajdują się przyprawy zawierające związki azotu w ilości powyżej europejskich norm. Ale czy golonka peklowana naprawdę jest niebezpieczna dla zdrowia?

– W procesie peklowania stosowane są przyprawy zawierające pewne ilości azotanów i azotynów, które przekraczają normy określone w przepisach UE. To właśnie ten fakt jest podstawą do wprowadzenia zakazu sprzedaży „Golonki peklowanej” w Polsce, a celem jest ochrona zdrowia konsumentów. Zapomniano jednak o tym, iż golonki peklowanej nie spożywa się na surowo. W trakcie obróbki termicznej wytrącają się z niej natomiast niebezpieczne związki zakazane przez Unię – przekonuje europoseł Adam Szejnfeld, który stanął w obronie golonki na forum UE.
CODZIENNIE, POD ADRES, BEZ LIMITU NA BAGAŻ

http://https://youtu.be/1j9Xjy-OO6M
Szejnfeld interweniuje również u Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. Europoseł jest przekonany, że są szansę na dopuszczenie golonki peklowanej do sprzedaży. Unia zrobiła już wyjątek od przepisów np. dla białej kiełbasy i tatara.

ŹRÓDŁO: FAKT24.PL

(Visited 710 times, 1 visits today)