Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, rośnie liczba Polaków wydalanych z Wielkiej Brytanii, zwłaszcza byłych więźniów. Deportowani z tej grupy twierdzą, że po referendum w sprawie Brexitu to zjawisko się nasiliło.
Brytyjczycy

Dziennik opisuje wstrząsającą historię 38-letniego Piotra i 23-letniego Arka, którzy od kilku miesięcy przebywają w ośrodkach dla zatrzymanych pod Glasgow. – Przed 7 rano miałem wychodzić do pracy. Ktoś zaczął walić do drzwi, więc otworzyłem. Wpadło kilku policjantów i ludzi z wydziału imigracyjnego MSW. Skuli mi ręce i powiedzieli, że zostanę deportowany, bo byłem w Polsce karany – relacjonuje Piotr, który od 2012 r. mieszka w Anglii. W latach 2006-10 mężczyzna siedział w polskim więzieniu za posiadanie znacznej ilości narkotyków, ale od tamtej pory, jak twierdzi, nie miał żadnych problemów z prawem. Pracował legalnie, a w zeszłym roku dostał dom od gminy, ma narzeczoną i 15-miesięczne dziecko.

busy holandia polska

Arek przyjechał do Anglii z rodzicami jako 12-latek. Jako 19-latek pojechał do babci do Polski, w kraju dopuścił się dwóch napadów. Odsiedział dwa lata i trzy miesiące, w marcu zeszłego roku wrócił do Anglii. Teraz rozżalony pyta, dlaczego go w ogóle wpuszczono do Wielkiej Brytanii, skoro władze uważają go za kryminalistę? – Ułożyłem sobie życie, dostałem legalną pracę jako operator piły, mam tu rodziców i wszystkich braci. Mówię po angielsku jak po polsku. Poskładanie papierów zajęło im półtora roku?! Odkąd było to głosowanie (referendum ws. Brexitu z 23 czerwca – przyp. red.), wzięli się za wszystkich – opowiada chłopak.Na jakiej podstawie Polacy są przetrzymywani w ośrodkach dla uchodźców? Dlaczego, nawet po odsiedzeniu kary w Polsce, muszą wracać z dobrowolnej emigracji? Ośrodek zatrzymań, do którego zwróciła się „Gazeta Wyborcza” tłumaczy, że przestępstwa popełnione przez naszych rodaków „były poważne”. Brytyjczycy powołują się także na art. 19 (3) (b) rozporządzenia w sprawie imigracji z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Przepis mówi jasno: wszystko jest w rękach angielskiego ministra spraw wewnętrznych. Jeśli polityk uzna, że usunięcie danej osoby ze względu na porządek, bezpieczeństwo lub zdrowie publiczne jest uzasadnione, to ma do tego prawo.– Staramy się deportować wszystkich zagranicznych przestępców przy pierwszej nadarzającej się okazji, lecz mogą to udaremniać bariery prawne i dokumentacyjne – jeszcze 6 czerwca deklarowała ówczesna szefowa MSW, Theresa May, która dzisiaj jest premierem Wielkiej Brytanii. – To ciężkie sprawy. Z jednej strony tacy ludzie ułożyli sobie życie, często mieszkają w Wielkiej Brytanii od lat; z drugiej zaś, każdy robi z siebie łagodnego baranka, a przecież tak nie jest. Jak ktoś wejdzie nam do domu i nie czujemy się z nim bezpiecznie, też mamy prawo go wyprosić – komentuje człowiek, który pomaga Polakom w sprawach deportacji.

źródło: fakt.pl


(Visited 1 768 times, 1 visits today)