Sery

 

Holandia zaliczana jest do 5 największych producentów sera na świecie i zajmuje 3 pozycję wśród największych eksporterów tego produktu. Produkuje wysokiej jakości żółte sery. Swój żółty kolor zawdzięczają one karotenowi obecnemu w trawie, którą żywią się krowy. Do szczególnie popularnych gatunków holenderskich serów należą: gouda, edamer i masdamer.

 

Gouda –  nazwa wywodzi się od  miasta położonego w zachodniej części Holandii, gdzie miejscowi w dalszym ciągu produkują ten tradycyjny przysmak. Ser zalicza się do podpuszczkowych, dojrzewających, wytwarzanych z pasteryzowanego mleka krowiego. Gouda dojrzewa niezwykle długo, czasem nawet ponad rok. Ze względu na wiek można wyróżnić trzy typy goudy: najmłodszy – jong – charakteryzuje się delikatnością i jest miękki, średni – belegen –  ma wyraźniejszy smak i jest twardszy, najstarszy – oud – jest twardy i bardzo wyrazisty w smaku. Znany gatunek sera Old Amsterdam zalicza się do tej ostatniej kategorii i przez wielu smakoszy uznawany jest za najlepszą, dojrzałą odmianę sera Gouda.

Edam (edamer) – w tym przypadku nazwa również pochodzi od holenderskiego miasta, położonego w północnej części kraju. Ser wytwarzany jest z pasteryzowanego mleka krowiego, całkowicie lub częściowo odtłuszczonego. Odznacza się łagodnym smakiem i lekko korzennym aromatem. Często polecany jest przez dietetyków z uwagi na niską zawartość tłuszczu.

Busy do Holandii, Belgii oraz Holandii

Maasdam (maasdamer) – jest to młody, tłusty ser, wyróżniający się ostrym smakiem i dużymi dziurami.

W Amsterdamie nie brakuje sklepów, gdzie można kupić te i wiele innych gatunków serów. Poniżej adresy dwóch z nich:

  1. Cheeseshop Damrak – Damrak 26
  2. De Kaaskelder – Singel 518 Sous (Flowermarket)

 

źródło:amsterdamaania.pl

(Visited 52 times, 2 visits today)