Jak dowiedział się „Menedżer Zdrowia”, sanepid w Ostrowi Mazowieckiej wystosował list do matki trójki dzieci, w którym informuje, że „zaniedbanie przeprowadzenia u dziecka szczepień ochronnych może być przesłanką do ograniczeń w zakresie władzy rodzicielskiej, a nawet do pozbawienia tej władzy”.
„Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowi Mazowieckiej informuje, że w związku z rażącym uchylaniem się pani od poddania małoletniego dziecka szczepieniom ochronnym, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowi Mazowieckiej zgodnie z obowiązującymi przepisami zawiadomi sąd opiekuńczy” – piszą w liście do kobiety przedstawiciele sanepidu.

Pracownicy, którzy wystosowali list powołują się na artykuł 109 § 1 i 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Piszą oni, że „sąd opiekuńczy może zobowiązać rodziców małoletniego do poddania go szczepieniu ochronnemu. Zaniedbanie przeprowadzenia u dziecka szczepień ochronnych może być przesłanką do zastosowania przed sąd opiekuńczy ograniczeń w zakresie władzy rodzicielskiej (na podstawie 109 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), a nawet do pozbawienia tej władzy (na podstawie artykułu 111 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) i ponadto będą stosowane środki o charakterze karnym, tj. grzywna do 1500 złotych”.
CODZIENNIE BUSY DO HOLANDII, NIEMIEC, BELGII

Do sprawy odniósł się Tomasz Liwartowski, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Ostrowi Mazowieckiej. Poinformował on, że do chwili obecnej z ostatecznego środka jakim byłoby złożenie wniosku do sądu opiekuńczego z powodu rażącego uchylania się od szczepień, sanepid w Ostrowi Mazowieckiej nie skorzystał i nie zamierza korzystać.
ŹRÓDŁO: wp.pl