Przeskocz do treści

Wychowujesz samotnie dziecko ? Rząd odbierze ci 500+

500+ nie dla samotnie wychowujących dzieci. Gminy wstrzymają wypłaty
Ministerstwo Rodziny poleciło gminom nie wypłacać świadczenia 500+ rodzicom samotnie wychowującym dzieci, jeśli nie wystąpili o alimenty od drugiego z rodziców - czytamy w środowej "Gazecie Wyborczej".

Dziennik przytacza przykład pani Marty, matki trójki dzieci, która z partnerem rozstała się partnerem 2 lata. Ustalili, że będzie płacił na dzieci 2 tys. zł i regularnie dostaje pieniądze na konto. – nie mam potrzeby domagać się ich w sądzie – mówi na łamach gazety Pani Marta.

Co miesiąc dostawała 1500 zł z programu 500+. Rok temu odebrano jej świadczenie na pierwsze dziecko, teraz dowiedziała się, że nie dostanie pieniędzy także na pozostałą dwójkę.
Wychowujesz samotnie dziecko ? Rząd odbierze ci 500+

- W ten sposób z dnia na dzień zostałam wyrzucona z programu i nie odstaję ani złotówki - żali się pani Marta.

"Gazeta Wyborcza" zapytała ministerstwo o powód tej decyzji. Resort odpisał, że :osoba deklarująca samotne wychowanie dziecka, gdy wnioskuje oświadczenie wychowawcze na dziecko, powinna dołączyć do wniosku tytuł wykonawczy pochodzący lub zatwierdzony przez sąd, ustalający alimenty, chyba że z przyczyn obiektywnych jest to niemożliwe, gdyż drugie z rodziców nie żyje lub ojciec dziecka jest nieznany".

Pani Marta nie jest jedyną samotną matką, która straciła 500+.

Gazeta opisuje historię innej matki, która pozbawiona świadczenia wystąpiła ze skargą do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. I wygrała.

We wrześniu WSA uznał, że o ile wymóg sądowych alimentów można zrozumieć przy wypłacie pieniędzy na pierwsze dziecko, gdzie mają znaczenie dochody rodziny, o tyle przy drugim i kolejnym dziecku dodatkowe kryterium związane z alimentami nie ma prawa obowiązywać - czytamy w gazecie.

Wychowujesz samotnie dziecko ? Rząd odbierze ci 500+
fot.shutterstock

Wydawało się, że wyrok sądu raz na zawsze rozstrzyga sprawę. Ale szefowa resortu rodziny, Elżbieta Rafalska poleciła gminom, by nie respektowały wyroku, bo obowiązuje on tylko w jednym, konkretnym przypadku.

W Polsce jest ponad 1 mln matek samotnie wychowujących dzieci. Nie wiadomo, ile z nich nie ma zasądzonych alimentów. Odcięcie od programu nawet kilkunastu procent to rządu duże oszczędności, bo program kosztuje 23 mln rocznie - przypomina dziennik.

źródło: gazeta.pl/o2.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *