Holandia to bardzo liberalny kraj. Według portalu pch24.pl ministrowie zdrowia i sprawiedliwości przygotowują projekt pozwalający uśmiercić osoby, uważające, że „życie jest zbyt skomplikowane”.

Holenderski plan rozszerzenia tak zwanego wspomaganego umierania przewiduje „ostrożne poradnictwo”. Ministrowie zdrowia i sprawiedliwości w liście do parlamentu, stwierdzili, że ludzie, którzy „dobrze przemyśleli swoje stanowisko i uznali, że ich życie jest zbyt skomplikowane, pod ścisłym nadzorem i po spełnieniu pewnych kryteriów, mogliby zakończyć życie w sposób godny”.

 

Już w tej chwili holenderscy medycy „pomagają” umrzeć terminalnie chorym pacjentom, osobom cierpiącym z powodu, np. demencji i innych chorób psychicznych.

 

Minister zdrowia Edith Schippers zapewniła, że „ze względu na to, iż chęć samodzielnego wybrania końca życia występuje głównie u osób w podeszłym wieku, nowy system będzie ograniczony do nich”.

Busy do Holandii. Codzienne przejazdy bez limitu Bagażu

Zaskoczenia nie kryją posłowie, ponieważ komisja parlamentarna powołana w celu zbadania kwestii ewentualnego rozszerzenia prawa do eutanazji, rekomendowała, by tego nie robić. Stwierdziła, że „takiej potrzeby nie ma”.

 

Ministrowie z tym się jednak nie zgodzili. „Rząd jest zdania, że projekt ustawy o pomocy w umieraniu ludzi, którzy cierpią nieznośnie – chociaż bez przyczyny medycznej – i tracą nadzieję, jest projektem uzasadnionym”. Nowa ustawa ma się pojawić do końca 2017 roku.

 

źródło: pch24.pl

(Visited 60 times, 1 visits today)