Rzeczpospolita podaje, cytując hiszpańskie MSZ, że Moskwa wycofuje wniosek o zgodę na zawinięcie grupy rosyjskich okrętów do Ceuty, hiszpańskiej enklawy w Maroku. Nie będą zatem mogły uzupełniać paliwa w tamtejszym porcie . Decyzję Moskwy przekazała rosyjska ambasada w Madrycie. Przyczyn nie podano.

Wcześniej dziennik „El Pais” informował, że hiszpańskie MSZ zezwoliło grupie rosyjskich okrętów z lotniskowcem Admirał Kuzniecow na postój w Ceucie, ale że w obliczu krytyki ponownie rozważa tę decyzję. Reuters podkreśla, że sojusznicy w NATO nalegali na Madryt, by odmówił Rosjanom zgody na tankowanie w Ceucie, ponieważ przypuszcza się, że rosyjskie okręty mają wziąć udział w operacji militarnej Rosji w Syrii.

„El Pais” przypomniał, że sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyraził obawy, iż grupa tych rosyjskich okrętów może zostać użyta, by przeprowadzać jeszcze więcej nalotów na cywilów w Aleppo w Syrii. „Do każdego narodu należy decyzja, czy te okręty mogą zaopatrywać się i tankować w różnych portach na trasie w kierunku wschodniej części Morza Śródziemnego” – dodał szef NATO.

Od kiedy flotylla – w której skład oprócz lotniskowca wchodzi też m.in. krążownik rakietowy Piotr Wielki – kilka dni temu wypłynęła z portu w Siewieromorsku, nad Morzem Barentsa, NATO nie traci jej z oczu. Grupę zbliżającą się do Morza Śródziemnego śledzi Stały Zespół Okrętów NATO SNMG-1. Według „El Pais” rosyjska flotylla we wtorek wieczorem była obok Cieśniny Gibraltarskiej.

Gazeta odnotowuje, że rosyjska flota jest częstym klientem portu w Ceucie. Od 2011 roku przycumowało tam ponad 60 rosyjskich okrętów, co korzystnie wpłynęło na lokalną gospodarkę.

Konserwatywny dziennik „ABC” przypomina, że ani Ceuta, ani druga hiszpańska enklawa w Maroku – Melilla – nie są objęte ochroną NATO w ramach traktatów podpisanych przez Hiszpanię i Sojusz.

busy holandia polska

Rzecznik hiszpańskiego MSZ wyjaśnił, że każdy przypadek dotyczący postoju w Ceucie jest badany indywidualnie, w zależności od typu okrętu i sytuacji dotyczącej bezpieczeństwa. Jak zaznaczył, decyzje te zawsze są przejrzyste i przekazywane sojusznikom.

Tym razem zgoda Madrytu na uzupełnienie paliwa przez rosyjskie okręty w Ceucie wywołała polemikę m.in. w Parlamencie Europejskim. „Hiszpania w ub. tygodniu podpisała deklarację UE ws. zbrodni wojennych Rosji w Aleppo, a dziś pomaga zaopatrywać się flocie, która jest w drodze, by popełnić więcej okrucieństw. Na serio?” – napisał na Twitterze szef liberałów w PE Guy Verhofstad.

źródło: rp.pl

(Visited 44 times, 2 visits today)