Świadczenia muszą być zwracane z wielu powodów. – Najczęstszą przyczyną jest niedoinformowanie. Ktoś myśli, że mu się uda. Inni robią to nieświadomie – mówi jedna z urzędniczek. Kwoty idą nawet w tysiące złotych.




Codzienne przejazdy busem z Polski do Holandii Zadzwoń +48 533 123 456
Codzienne przejazdy busem z Polski do Holandii Zadzwoń +48 533 123 456

W Poznaniu pieniądze musiało oddać 319 rodzin, w Szczecinie 406. W Krakowie decyzji wydano ponad 900. Pieniądze muszą zwracać przeważnie osoby z najniższymi dochodami. Nie są to nagminne przypadki, ale dla najbiedniejszych osób stanowią one poważny problem – informuje natemat.pl.

Szczególnie, gdy kwota do oddania jest spora. Rodziny zwracają po dwa, pięć czy osiem tysięcy. Zdarza się nawet 10 tys. zł. Jaka jest reakcja? – Jest płacz. Oddać 10 tysięcy to sporo. A jeszcze jak ktoś ma trudną sytuację? Dziecko chore? – wyjaśnia jedna z urzędniczek.




Codzienne przejazdy busem do Holandii, Belgii i Niemiec. Bez Przesiadek, Zadzwoń teraz +48 533 123456
Codzienne przejazdy busem do Holandii, Belgii i Niemiec. Bez Przesiadek, Zadzwoń teraz +48 533 123456

– Przyczyną najczęściej jest nieinformowanie o podjęciu pracy czy zmianie sytuacji życiowej. A o każdej zmianie trzeba powiadamiać. Może ktoś myślał, że mu się uda, inny zrobił to nieświadomie, bo potem mówi, że nie wiedział – dodaje.

Rodziny są też przekonane, że jeśli zakwalifikowały się na świadczenie, to mają je zagwarantowane przez cały rok. Obawiają się, że przy zmianach, w kolejnym roku mogą je stracić. – Tak nie jest. My non stop przeliczamy im dochody – tłumaczy kolejna urzędniczka.



Centra wypłacające świadczenia idą oddającym na rękę. Rozkładają je na raty, częściowo umarzają, albo pomniejszają bieżące wypłaty, aby całkowicie nie pozbawiać ich rodzin. – Każdy taki przypadek rozpatrujemy indywidualnie – zapewnia Arkadiusz Kulewicz z Gdańskiego Centrum Świadczeń.

Źródło: natemat.pl/o2.pl

(Visited 600 times, 1 visits today)