Zbliża się czas świąt Bożego Narodzenia, czas Mikołajków, czas prezentów i czas okłamywania własnych dzieci. Czy w młodości wierzyliście w Świętego Mikołaja? Może Wasi rodzice kultywowali jednak tradycję Dziadka Mroza, który przynosił prezenty pod choinkę. Nieważne w kogo wierzyliście, prawda zawsze w końcu wychodziła na jaw, i cały czar świąt nieco zanikał. Czy u Was wyglądało to podobnie? Zdaniem psychologów z Wielkiej Brytanii okłamywanie dzieci w ten sposób, nie robi dobrze wzajemnym relacjom.

Zadzwoń już teraz : +48 533 123456
www.busydoholandii.org

W dzienniku naukowym The Lancet Psychiatry pojawił się ciekawy tekst zatytułowany „A wonderful lie” (ang. cudowne kłamstwo). Traktuje on po prostu o kłamstwie. W skrócie jest on o tym, że skoro rodzice zdolni są do kłamania w tak ważnej – z punktu widzenia dziecka – kwestii, jaką jest istnienie Świętego Mikołaja, to czy nadal mogą oni być autorytetem w ich oczach? Czy nadal mogą pełnić rolę „strażników wiedzy i prawdy”?

Pojawiają się tam również sugestie, jakoby rodzice nie robili tego tylko i wyłącznie dla swoich pociech, lecz także dla zaspokojenia własnych pragnień. Jak pokazuje doświadczenie, dorośli cały czas starają się jakoś „ożywić” własne dzieciństwo. Znów zbudzić w sobie małego chłopca lub dziewczynkę, którego fascynuje wszystko, co dzieje się dookoła. Nie trzeba szukać daleko, wystarczy tylko przyjrzeć się lepiej publiczności oglądającej Harrego Pottera, Gwiezdne Wojny, czy serial Dr Who.

Cały artykuł kończy bardzo ciekawe podsumowanie. Zdaniem badaczy największym moralnym naruszeniem oraz największą krzywdą, jaką wyrządzamy naszym relacjom z dzieckiem, jest to, że ta jedna prawda w końcu wychodzi na jaw. W końcu każdy wyrośnie z „wierzenia w świętego mikołaja”.

Dodatkowy problem pojawia się w chwili, gdy rodzice chcą wychować swoje dziecko w duchu danej wiary – dajmy na to katolickiej. Czy istnienie danego boga również nie zostanie zakwestionowane przez dorastające dziecko? Skoro rodzice okłamywali w kwestii Świętego Mikołaja, to czemu nie mieli zrobić tego samego i w tym przypadku?

źródło: wiedzoholik.pl

(Visited 29 times, 29 visits today)