Kapitalny występ w kwalifikacjach rzutu oszczepem zaliczyła Maria Andrejczyk. 20-latka o 3 metry pobiła rekord życiowy i wystąpi w finale!

Maria Andrejczyk

Maria Andrejczyk przyjechała do Rio de Janeiro z rekordem życiowym 64,08 m. Już w pierwszej próbie w eliminacjach poprawił swój najlepszy rezultat o ponad 3 metry. 67,11 m to jednocześnie najlepszy w tym roku wynik na świecie i nowy rekord Polski! Polska aż sama złapała się z wrażenia za głowę.

20-latka zapewniła sobie awans do finału i niespodziewanie stała się kandydatką do medalu. Polka pokonała w eliminacjach m.in. aktualną rekordzistkę świata, Barborę Spotakovą.
Busy do Holandii. Codzienne przejazdy bez limitu Bagażu

Urodzona w 1996 roku Andrejczyk pochodzi z małej miejscowości Kukle pod Sejnami i reprezentuje na co dzień barwy LUKS Hańcza Suwałki. Już kilka lat temu dała się poznać jako wielki talent polskiego oszczepu. Regularnie osiągała sukcesy wśród juniorów. W 2015 roku została złotą medalistką mistrzostw Europy w tej kategorii wiekowej.
Młoda oszczepniczka z roku na rok robiła coraz większe postępy i zasłużyła na wyjazd do Pekinu na ubiegłoroczne mistrzostwa świata seniorek. Do Chin pojechała po naukę i w gronie najlepszych zawodniczek globu zajęła 28. miejsce.

O Andrejczyk zaczęło się więcej mówić, gdy wyrównała dziesięcioletni rekord Polski Barbary Madejczyk (64,08 m). Wprawdzie nie poszło jej na mistrzostwach Europy (13. miejsce), ale prawdziwym testem miały być igrzyska w Rio de Janeiro.
Maria Andrejczyk

– Przed startem czułam się jak chodząca śmierć – mówiła oszczepniczka w rozmowie z TVP. Po 20-letniej zawodniczce zupełnie nie było widać debiutanckiej tremy. Pojawiła się na rozbiegu i ze stoickim spokojem oddała niemal idealny rzut. Wynik powyżej 67 metrów wywindował ją niemal na szczyt kandydatek do olimpijskiego medalu.
źródło: wp.pl