Te dane powinny wstrząsnąć rządzącymi. Według najnowszego raportu UNICEF w Polsce ponad milion dzieci żyje w ubóstwie, a prawie 1,3 mln nie ma dostępu do podstawowych dóbr, takich jak trzy posiłki dziennie czy dwie pary obuwia w roku! – alarmuje Super Express
Pod tym względem Polska znalazła się dopiero na 24. miejscu wśród 29 badanych krajów! – Kwestia zapobiegania ubóstwu dzieci powinna być priorytetem polityków – mówi nam Ewa Falkowska z UNICEF Polska.

Polskie dzieci są jednymi z najbiedniejszych w Europie. Biedniejsi od nich są tylko ich rówieśnicy m.in. z Bułgarii czy Rumunii. Pod względem zaspokojenia podstawowych potrzeb aż 21 proc. naszych pociech nie ma dostępu m.in. do codziennych posiłków, warzyw, owoców, nowych ubrań czy gier edukacyjnych.
I właśnie w takiej sytuacji znajdują się dzieci pani Sławy Michalak (31 l.) i jej męża Krzysztofa (28 l.), którzy razem z Dawidem (7 l.), Natalką (10 l.) i Bartkiem (12 l.) mieszkają w rozsypującej się starej kamienicy w Siedlcach. Zajmują 29-metrowe zdewastowane mieszkanie.
BUSY DO HOLANDII, BEZ LIMITU NA BAGAŻ

– Nie ma mowy, by było nas stać na lepsze jedzenie. A po zrobieniu opłat zostaje nam tylko na skromną wegetację. Bywa czasem, że nie mamy co dać dzieciom do chleba czy bułki. Nie mówiąc już o przyjemnościach. – mówi ze łzami w oczach pani Sława Michalak. Jedyną rozrywką ich pociech jest zabawa na obskurnym podwórku przed kamienicą.
UNICEF alarmuje – dotknięte ubóstwem gorzej się uczą, mają utrudniony dostęp do opieki zdrowotnej. Wiele z nich w dorosłym życiu będzie zdanych na opiekę społeczną.

źródło: Super Express