Nietypowe zdarzenie na Lotnisku Chopina. Dwaj cudzoziemcy, którzy przylecieli do Warszawy z Turcji, jako cel swojej podróży zadeklarowali Światowe Dni Młodzieży 2016. Tyle że… zakończyły się one kilka dni wcześniej. Wątpliwości wzbudziła również dokumentacja dotycząca noclegów, jaką okazali Straży Granicznej. Obcokrajowcy nie zostali wpuszczeni do Polski.
Do tego niecodziennego incydentu doszło w środę, 3 sierpnia. Dwaj obywatele Indii, w wieku 25 i 31 lat, przylecieli do Warszawy ze Stambułu. – Podczas odprawy granicznej zadeklarowali pobyt w Polsce w celach turystycznych, a dokładnie uczestnictwo w ŚDM 2016. Tymczasem całe przedsięwzięcie zakończyło się trzy dni wcześniej – mówi Onetowi st. chor. Dagmara Bielec-Janas, rzeczniczka Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Jak się okazało, wątpliwości funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie wzbudzała również dokumentacja, jaką okazali im obcokrajowcy. – Większość terminów rezerwacji hotelowych dokonana była na terenie Warszawy i nie była opłacona oraz nie pokrywała się z ich deklarowanym pobytem. Biorąc pod uwagę wszystkie te fakty, cudzoziemcom odmówiono wjazdu do Polski i unieważniono wizy – relacjonuje Dagmara Bielec-Janas.
busy do niemiec

Obywatele Indii zostali więc zawróceni. Wczoraj wylądowali na lotnisku w Stambule. Jak podkreślają strażnicy graniczni, w tym wypadku nie było zagrożenia terrorystycznego. – Nie było ku temu przesłanek, ale funkcjonariusze zachowywali czujność. Cudzoziemcy zostali skontrolowani. Nie mieli przy sobie żadnych niebezpiecznych materiałów. Nie znaleziono takich przedmiotów także w ich bagażach – mówi nam rzeczniczka NwOSG.

Wszystko wskazuje na to, że podróż obywateli Indii miała podłoże migracyjne. Strażnicy graniczni podejrzewają, że Polska miała być tylko przystankiem, a celem obcokrajowców było któreś z państw Europy Zachodniej.
Przypomnijmy, wczoraj o północy zakończyły się tymczasowo przywrócone kontrole na granicy wewnętrznej UE. Funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej od 4 lipca do 2 sierpnia skontrolowali w sumie 181 893 osoby i 1940 środków transportu. Zatrzymali łącznie 33 osoby.

Przywrócone kontrole graniczne obejmowały cztery lotnicze przejścia graniczne podległe NwOSG: Warszawa-Okęcie, Warszawa/Modlin oraz porty w Łodzi i Bydgoszczy. Spośród 33 zatrzymanych osób, 19 przekroczyło granicę RP wbrew przepisom, a 14 było poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości. Zatrzymani z tej pierwszej grupy to osoby, które nie posiadały dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy lub posługiwały się sfałszowanymi.
Osoby poszukiwane ścigane były zarówno przez polski wymiar sprawiedliwości, jak i Interpol oraz Europejskimi Nakazami Aresztowania. 33 zatrzymanych to obywatele pochodzący z 13 państw. Najliczniejszą grupę osób stanowili Ukraińcy. Natomiast wśród ściganych listami gończymi najwięcej było Polaków.

źródło: onet.pl