Kaplice czaszek - Kutna Hora, Czechy

Kaplica czaszek – Kutna Hora, Czechy

Kaplice czaszek – Kutna Hora, Czechy

Niektórzy boją się tam wejść, inni z wielkim podnieceniem zwiedzają kolejne tego typu miejsca. Mowa o kaplicach i kryptach wypełnionych po brzegi ludzkimi kośćmi i czaszkami, które znajdują się w wielu miastach Europy, także w Polsce. To bezapelacyjnie najbardziej przerażające atrakcje turystyczne.

Zaledwie 100 km od polskiej granicy i 70 km od Pragi znajduje się Kaplica Czaszek wKutnej Horze – jedna z najbardziej znanych tego typu atrakcji turystycznych na świecie. Wizyta w tym miejscu to gwarantowany dreszczyk emocji. Tutaj z ludzkich szczątek zrobione jest wszystko od żyrandoli z piszczeli, przez świeczniki z części miednicy, aż po kielichy z kości rąk. Nad tymi makabrycznymi dziełami górują aniołki, a gdzieniegdzie przestrzeń wypełniają kwiaty w wazonach. Szacuje się, że znajdują się tu szczątki nawet 70 tys. osób – ofiar epidemii dżumy w XIV w., wojen husyckich w XV w. oraz wojny trzydziestoletniej w XVII w.

Kaplice czaszek - Paryż, Francja

Katakumby – Paryż, Francja

Kaplice czaszek – Paryż, Francja

Jedno z najbardziej znanych na świecie miejsc, w których zebrane są ludzkie kości toparyskie katakumby. Mieszczą się w nich szczątki blisko 6 mln osób, które wypełniają ściany ponad 300 km podziemnych tuneli. Katakumby powstały, ponieważ paryskie cmentarze nie mieściły już zmarłych, ale także dlatego, że ludzie mieszkający blisko nekropolii nagle zaczynali chorować. Pierwsze ciała zostały tu przeniesione pod koniec lat 80. XVIII w. Tunele udostępniono turystom sto lat później

Kaplice czaszek - Hallstatt, Austria

Hallstat Karner – Hallstatt, Austria

Kaplice czaszek – Hallstatt, Austria

Maleńka, przycmentarna kapliczka grzebalna w miejscowości Hallstatt w Austrii, choć wypełniona czaszkami, to nie przeraża tak bardzo, jak inne tego typu miejsca. Jej wnętrze wypełnia ok. 1200 czaszek, z których połowa ozdobiona jest malunkami – kwiatami (kobiety) lub gałązkami bluszczu (mężczyźni) – oraz danymi i profesją zmarłego. Powstanie kaplicy związane jest z brakiem miejsca na cmentarzu przylegającym do kościoła. Według tradycji, groby wynajmowane były na 10-15 lat, a po tym czasie kości ekshumowano. Zdobiono więc czaszki i umieszczano w kaplicy, w ten sposób upamiętniając zmarłych na wieki.

11

Kaplice czaszek - Palermo, Włochy

Katakumby Kapucynów – Palermo, Włochy

Kaplice czaszek – Palermo, Włochy

Katakumby Kapucynów w Palermo są znane nie tylko z tego, że umieszczono w nich ludzkie kości i czaszki, ale również z doskonale zachowanych mumii. To miejsce dla ludzi o mocnych nerwach powstało w XVI w., kiedy zaczęło brakować przestrzeni na groby na pobliskim cmentarzu. Warunki podziemne okazały się być idealne dla konserwacji organów. Były tak dobre, że nawet najstarsze szkielety wciąż posiadają fragmenty skóry i włosów. Ostatnią zmarłą pochowaną i zabalsamowaną w katakumbach, była dwuletnia Rosalia Lombardo, która wciąż wygląda tak, jakby miała za chwilę się obudzić. Niestety nie żyje już od prawie stu lat.

Kaplice czaszek - Kudowa Zdrój, Polska

Kaplica Czaszek – Kudowa Zdrój, Polska

Kaplice czaszek – Kudowa Zdrój, Polska

Jedyna tego rodzaju kaplica w Polsce mieści się w Kudowie Zdroju. Kaplica Czaszek to wielki wspólny grobowiec ofiar wojen śląskich z lat 1740-1742 i 1744-1745 oraz chorób zakaźnych z XVIII w. W tej niewielkiej kaplicy ściany i sufit wyłożone są trzema tysiącami czaszek i kości ludzkich. Część szczątków ułożona jest we wzory i zdobienia, a wiele z nich ma widoczne deformacje chorobowe i genetyczne. Jakby tego było mało, pod podłogą spoczywa ponad 20 tys. szczątków ludzi – rodzin, przyjaciół, ale także wrogów zabitych w czasie wojen. Kaplica wybudowana została w 1776 r. przez księdza Wacława Tomaszka. Raz w roku – o północy z 14 na 15 sierpnia – odprawia się tu mszę świętą za wszystkich, którzy w niej spoczywają oraz za tych, którzy umarli na skutek chorób lub w wyniku nieszczęśliwych wypadków.

źródło: wp.pl