Sejm odrzucił w czwartek obywatelski projekt komitetu „Stop aborcji”, zakładający całkowity zakaz i penalizację przerywania ciąży. Za odrzuceniem projektu głosowało 352 posłów, 58 było przeciw, 18 wstrzymało się od głosu.

Odrzucenie projektu zarekomendowała w środę sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka na wniosek posłów PiS i PO.sejm

W czwartek przedstawicielka komitetu „Stop aborcji” Joanna Banasiuk zgłosiła do obywatelskiego projektu autopoprawkę wykreślającą karanie kobiet.

– Na tym etapie prac sejmowych nie ma już możliwości wniesienia autopoprawki do projektu zaostrzającego przepisy aborcyjne – odpowiedział jednak marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Wyjaśnił, że autopoprawkę można było zgłosić tylko do momentu pierwszego czytania projektu.

Rząd RP zrobi wszystko, aby życie ludzkie chronić – powiedziała Szydło. – Odpowiedzialnością całej klasy politycznej jest studzić emocje i mówić z szacunkiem o ludzkim życiu i ochronie ludzkiego życia – podkreśliła.Premier wystąpiła w Sejmie jeszcze przed głosowaniem. – Uważam, że odpowiedzialnością Wysokiej Izby, całej klasy politycznej, nas wszystkich przed Polkami i Polakami jest dzisiaj studzić emocje i mówić z szacunkiem o ludzkim życiu i ochronie ludzkiego życia – powiedziała premier.

– Rząd RP zrobi wszystko, żeby życie ludzkie chronić – oświadczyła i zaprezentowała trzy zobowiązania rządu ws. ochrony życia ludzkiego.

źródło: polsatnews.pl