Polskie pierogi podbijają Amsterdam.Sonia przyjechała do Holandii 7 lat temu na studia, pracowała najpierw w restauracji, a obecnie pracuje w dziale marketingu w jednej z korporacji.  Sławka (mama) przyjechała latem ubiegłego roku, żeby pomóc córce urządzić się w nowym mieszkaniu i została, by razem z Sonią rozwinąć Pierogi Polish Dumplings w Amsterdamie.  Można zaryzykować stwierdzenie, że kobiety podobijają serca i żołądki Holendrów. Skąd pojawił się pomysł na sprzedaż pierogów? Jak twierdzą nie spotkali się jeszcze z dobrą kuchnią polską ani w Amsterdamie, ani w innych miastach w których przyszło im żyć.


Na początku nie miałyśmy konkretnej wizji, ale kiedy zobaczyłyśmy na NeighbourFood Market duże zainteresowanie mniej znanymi kuchniami, w tym daniami ze wschodniej Europy, zaczęłyśmy entuzjastycznie snuć plany o czerwonych koralach, kwiecistych spódnicach i domowych wyrobach.

Pomysł był spontaniczny i miał być formą zabawy na jeden weekend.

Po dwóch tygodniach stały już na  pierwszym rynku na Amsterdam Noord (Pekmarkt) i okazało się, że to był strzał w dziesiątkę! A teraz, po kilku miesiącach rynków, kolacji “pop-up” i dowożenia pierogów do domów naszych klientów, szukamy miejsca na swoją małą pierogarnię.

Holandia to bardzo trudny rynek, Amsterdam jeszcze trudniejszy, tysiące ofert z całego świata. Kuchnia włoska, grecka, hiszpańska, francuska, chińska…można tak wymieniać długo. Kto zna i lubi w Amsterdamie polskie pierogi?

Można powiedzieć, że każdy kto ich spróbował! Klientów można podzielić na dwie grupy. Ci, którzy pierogi znają z dzieciństwa, czyli oczywiście Polacy, Rosjanie, Ukraińcy, ale i też Amerykanie i Kanadyjczycy którzy dorastali z Polską babcią czy ciocią.

Druga grupa to zwykle młodzi ludzie z Holandii i z innych krajów, którzy lubią eksperymentować, szukają nowych smaków, a niektórzy nawet byli w Polsce i pierogi już tam im zasmakowały. Nawet Włosi, mimo, że swój makaron uważają za najlepszy.

Taka jest właśnie klientela na NeighbourFood Market i Sunday Market w Westergasfabriek, w których regularnie uczestniczą Polki. Każdy taki rynek pokazuje, że jedzenie jest formą świętowania i okazją do spotkania (i poznawania) przyjaciół. 

www.busydoholandii.org, +48 533 123456
Polskie pierogi podbijają Amsterda :)

Polki stawiają na wykwintną kuchnię, gdzie pierogi są robione metodą “jak u babci”, czyli ręcznie i bez żadnych chemicznych dodatków.

Z jednej strony amsterdamczykom oferowana jest pierogi tradycyjne,  z mięsem, kapustą i grzybami, i ruskie ze skwarkami sa najczęściej kupowane przez Polaków. 

Oferowane jest także połączenie smaków, na przykład pierogi z pieczoną dynią, z rozmarynem, fetą, gałką muszkatołowa, podane z masłem szałwiowym i parmezanem. Wiele osób zachwala także pierogi z kaszą jęczmienną i wędzoną śliwką, polane masłem szałwiowym i posypane pudrem z buraka.

Najnowszym hitem są pierogi z solonym dorszem, ziemniakami, pietruszką, podawane z sosem śmietanowo- bazyliowym. Te bardziej eksperymentalne pierogi cieszą się wśród Holendrów coraz większą popularnością.

źródło:mojaholandia.nl

(Visited 105 times, 105 visits today)